21. března 2018
Články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

17. srpna 2017
Report z turnaje League Challenge 13. srpna 2017
Autor: Jakub @ 14:54 :: 374 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Reporty z turnajů
 

Pokémon Leage Challenge

 

Zdravím všechny čtenáře pokémon-guru!

Mistrovství světa se nezadržitelně blíží a už o tomto víkendu to vše vypukne. Přípravu jsem letos nepodcenil, a tak mám nahráno vcelku dost her s velkou škálou balíčků. Avšak jaký je ten "main pick"? Těžko říct. Na dnešním formátu je velké množství balíčků a žádný nemá pouze pozitivní match-upy. Řekl bych, že je tak 12+ balíčků, které je možno hrát a ve většině případů pokud vezmete jeden, tak máte špatný match-up do minimálně 2 ostatních hratelných balíčků. Připomíná mi to situaci z roku 2015 v Bostonu, kdy situace vypadala podobně. Při takovéto situaci na formátu je vždycky nejlepší držet se několika "zlatých" pravidel a zásad: 1. Hrajte balíček, který se vám líbí; 2. Hrajte balíček, který máte nejvíc nahraný; 3. Konzistence balíčku (aby Vám balíček chodil) je vždy na prvním místě a má přednost před techy.

Tyto základní pravidla platí pro všechny velké turnaje, kde se meta nedá na 100% odhadnout. Právě konzistencí vašeho balíčku dokážete při troše štěstí porazit nebo zremizovat nějaký špatný match-up, který můžete potkat. Poněvadž Vám to přijde téměř vždy ale soupeři, který třeba zvolí riskantnější cestu a v balíčku hraje techy proti různým match-upům, se může stát, že mu nepřijdou ty správné karty v ten pravý čas, protože jich hraje malý počet.

Jako moje poslední zastávka před mistrovstvím světa byl turnaj League Challange v pražském Mephitu v neděli 13. srpna 2017. Pro tento turnaj jsem zvolil Mega Rayquaza balíček. Tento balíček splňuje v mém případě všechna 3 zlatá pravidla. Hraji tento balíček prakticky nepřetržitě už od dubna a přinesl mi nejeden úspěch (1. místo Special event ve Vídni, TOP16 International v Brazílii a TOP32 na Regionals v Liverpoolu). Mám s ním tedy nahráno určitě více než 300 her, což mi dává výhodu, protože přesně vím, jak hrát v různých herních situacích. Balíček stále měním a ještě 100% nevím, jestli to bude právě tento balíček, který zvolím na samotné mistrovství světa, ale je to jeden z velkých kandidátů.

 

2x Dragonite ex EVO 72/108
2x Unown AOR 30/98
1x Magearna ex STS 110/114
2x Hoopa ex AOR 36/98

2x Rayquaza ex ROS 75/108
1x Rayquaza ex ROS 60/108
3x M Rayquaza ex ROS 76/108
4x Shaymin ex ROS 77/108
2x Tapu Lele GX GUR 60/145
1x Oranguru SUM 113/149
1x sudowoodo GUR 66/145
1x Tapu koko promo SM31
4x Metal energy
4x Double Colorless Energy 
2x Professor Sycamore
1x Olympia
4x Ultra Ball
1x Skyla
3x Rayquaza Spirit Link
2x Float Stone
3x Mega Turbo
2x Lysandre
3x VS Seeker
4x Sky Field
1x Hex Maniac
1x Professor Kukui
2x Mallow
1x N 

Balíček funguje hlavně na supporter kartě Mallow, která Vám umožní najít si 2 jakékoli karty v balíčku a dát si navrch balíčku. Poté si je můžete lehce líznout přes Shaymina-ex nebo Unowny. To dělá z Rayquazy velmi konzistentní balíček, protože hrajete velké množství karet, které Vám umožní líznout mnoho karet během jednoho kola. V zásadě je to ale balíček, který má za cíl pouze rychle soupeře porazit. Avšak nenechte se zmást. Sice balíček vypadá přímočaře a lehký na hraní, ale je to jeden z nejtěžších balíčků, který člověk může zvolit. Důležité je vědět (respektive mít naučené) jaké karty si hledat na Mallow a v jakém pořadí. To se nedá lehko vysvětlit a záleží hodně na zkušenostech daného hráče. Občas se může i stát, že ukončit kolo pouze megaevolvováním Rayquazy je to nejlepší řešení, které můžete udělat, což spousta lidí neví. V tomto balíčku je i pár míst na tech karty. Já pro tento turnaj zvolil 2 techy:

1. Sudowoodo - je velmi dobrý na mirror zápas, kdy také hrajete proti Mega Rayquaza balíčku. Pokud soupeřovu Rayquazu držíte na 4 pokémonech na lavičce, tak Vám soupeř nikdy nemůže vyřadit vaši Rayquazu na jednu ránu, a tudíž získáte velkou výhodu, protože Vy dát soupeřovu Rayquazu na ránu můžete. Sudowoodo se dá ale i využít např. proti Decidueye/Ninetales balíčku. Dobře položený sudowoodo může udělat soupeři na stole neplechu, protože mít o 1 Decidueye míň může být pro soupeře kritické.

2. Tapu Koko - Pokémon, který má jako jediný v balíčku retreat cost 0. Můžete ho využít při hraní supportera Guzma, kdy se poté můžete vrátit s Rayquázou do aktivní pozice přes nulový retreat. Avšak hlavní důvod proč Tapu Koko mám v balíčku je Gyarados match-up. Gyarados stoupá na popularitě a bohužel v normálním scénáři není tneto match-up pro Rayquazu dobrý. Je to z důvodu, že za Gyaradose berete pouze 1 odměnu a Gyarados za vaši Mega Rayquazu 2 odměny. Dostáváte se tedy do velmi nevýhodného prize tradu. Tapu Koko Vám ale v tomto matach-upu může pomoci, protože dá 20 do všech soupeřových pokémonů. Tím vyřadíte všechny jeho Magikarpy na lavičce a za každého si vezmete odměnu. Touto kartou tedy můžete s Gyaradosem držet krok a match-up Vám zlepšuje.

 

Report:

Jak už bylo řečeno, tak se turnaj konal v pražské herně Mephit v neděli 13. srpna 2017. Sešlo se celkem 18 hráčů kategorie masters, což znamenalo, že se bude hrát 5 kol základní části a TOP4.

Rayquaza-EX Rayquaza-EX

 

1. kolo - Ondřej Kopuletý - Greninja

Tento match-up je hodně otevřený. Rayquaza má výhodu v rychlosti, a tedy dokáže brát velké množství odměn najednou a udělat si náskok. Greninja buď neustojí tento úvodní tlak a prohraje, anebo dokáže rychle vyložit velké množství Greninj Break a pomocí abilit a útoku Shadow Stiching hru otočit. V První hře se právě ukázala rychlost Rayquazy jako výhoda. Nedal jsem Ondrovi žádnou šanci a prakticky od druhého kola bral jednu odměnu za druhou a vždy jsem měl odpověď na každý pokus mě zdržet (např. přitáhnutím Hoopy ex z lavičky). Druhá hra vypadala zpočátku velmi dobře pro mě. Avšak přesně se stalo to, co se může proti Greninje stát. V middle game Ondra zahrál kartu N a zamíchal mě na málo karet, navíc mi zahodil stadion, vyřadil mi Mega Rayquazu a ještě mi dal ability lock útokem Shadow Stiching. Na to jsem nemohl reagovat, a tak jsme šli do třetí rozhodující hry. Tady jsem dostal obrovskou výhodu v podobě 9 mulligenů (Ondra 9x neměl základního pokémona). Navíc jsem začínal, což pro Ondru znamenalo téměř jistě prohranou hru, poněvadž já ve svém prvním kole vyložil naprosto vše, co jsem potřeboval a on dalšího kola bral jednu odměnu za druhou. Ondra měl navíc smůlu, kdy 3x nelízl energii, aby mohl dávat Water Duplicates Frogadiera, což cestu k mé výhře velmi usnadnilo.
1:0:0

 

2. kolo - Jan Bartoš - Garbodor/Necrozma

Necrozma je velmi nepříjemný pokémon. Má abilitu, která říká, že žádný bezbarvý pokémon nemůže udělit zranění do Necrozmi. Moje jediná odpověď na tuto kartu je Hex Maniac, který tuto abilitu vypne a moje bezbarvá Rayquaza tedy pak může projít. V první hře se mi dařilo rychle nalézat odpovědi. Rychle jsem lízl Hex Maniaca a zbavil se Necrozmi a poté už jsem přes Lysandera a Guzmu dokázal vzít zbývající odměny relativně lehce. Druhá hra byla těžší. Tentokrát se mi nedařilo důležité supportery nalézat dostatečně rychle a Honza začínal brát odměny rychleji. Bohužel pokud Hex Maniaca proti Necrozmě nelíznete, tak Vás velmi potrestá (udělí 100 zranění do všech vašich ex a GX pokemonů), tak jsem bohužel druhou hru prohrál. Na třetí hru už nebyl čas.
1:0:1

 

3. kolo - Martin Bělohlávek - Gyarados

Hrál jsem Tapu Koko, takže jsem si nemusel sedat ke stolu s pocitem, že prohraju. Zjistil jsem, že Tapu Koko tento match-up posouvá na cca 50:50 match-up z autolossu. Tapu Koko drží soupeře v šachu, nemůže položit moc Magikarpů a ve většině případů Vám vyřazuje Rayquazu na 2 rány, čímž si vyrovnáte prize trade. První hru jsem jasně dominoval. Martin měl velké problémy s dostáním Gyaradosů do hry a Tapu Koko na konci odvedl dobrou práci a vzal poslední odměny. Druhá hra byla pro mě horší. Tentokrát měl raketový start Martin a mě dělalo velký problém hledat odpověď, protože jsem dal Martinovi až příliš velký náskok. Třetí hra byla velmi vyrovnaná. Měl jsem velmi rychle vyložené 2 Mega Rayquazy a připraveného Tapu Koko. Martin musel jít do rizika a položit více Magikarpů, aby mi vyřadil Mega Rayquazu. To se ukázalo jako klíčové a byl jsem na cestě hru vyhrát bez nejmenších pochyb. Avšak padl čas kola a bohužel v můj neprospěch. Potřeboval jsem jedno kolo navíc, abych vyhrál a vzal poslední odměnu, ale bohužel jsem se tedy musel smířit s remízou, která mě posunula do "all-inu". Musel jsem poslední 2 kola bezpodmínečně vyhrát, abych postoupil do TOP4.
1:0:2

 

4. kolo - Zdeněk Zajíček - Metagross

Tento match-up není úplně jednoduchý. Důležitý je zde supporter Professor Kukui, který vám přidá 20 damage do útoku, které potřebujete pro vyřazení 250hp Metagrosse. Další velmi užitečný supporter je Hex Maniax, který ve správné chvíli může být rozhodující, protože soupeři zabrání vytáhnutí energií přes Metagrossovi ability. První hru jsme oba měli velmi špatný start. Já jsem se dokázal z tohoto startu vzpamatovat nejrychleji, avšak pořád jsem neměl nic jistého, protože Professor Kukui byl v odměnách, a tak jsem nemohl vyřadit Metagrosse GX na ránu a Zdeněk měl velmi často Max Potion. Musel jsem tedy hledat pomoc u druhé supporter karty Hex Maniac, což nakonec stačilo, abych první hru vyhrál. Druhou hru jsem měl opět Professora Kukui v odměnách, což bylo velmi nepříjemné. Musel jsem tedy opět hrát na Hex Maniaca. Zdeněk tentokrát sem nou dokázal držet krok. Na konci hry jsem zahrál N a zamíchal soupeře na 2 karty. Zdeněk nelízl Guzmu ani Max Potion, a tak jsem vyhrál.
2:0:2

 

5. kolo - Patrik Bartošovič - Mega Rayquaza

Žádný mirror není zábavný, a tak ani tento není výjimkou. Oba jsme hráli Sudowoodo. Patrik ve svém balíčku navíc hrál Puzzle of Time, což mu umožňovalo vracet si libovolné karty z balíčku odhozených karet zpět do ruky. V první hře jsem na Sudowoodo úplně zapomněl, protože jsem tento mirror hrál poprvé. Patrik ho vyložil a já najednou neměl místo na svého. Musel jsem tedy zahrát Hex Maniaca, abych mohl vyložit vlastního Sudowoodo. V následujícím kole jsem byl schopný Patrikova Sudowoodo přitáhnout Lysandrem, což pak znamenalo, že Patrik měl omezené místo na lavičce, a tak jsem dokázal první hru vyhrát. Ve druhé hře jsem to byl opět já, kdo dokázal jako první přitáhnout a vyřadit soupeřova Sudowoodo, což opět vedlo k výhře.
3:0:2

Magearna-EX Professor Sycamore

 

TOP4

Phong Nguyen - Espeon GX/Garbodor

Tento match-up je velmi zrádný. V zásadě je to spíše jednoduchý match-up. Pokud máte Magearnu-ex ,tak Vás nemůže Espeon GX zmást svým prvním útokem a vy pak můžete lehce brát rychlé odměny, protože Garbodor se vaší rychlosti nevyrovná. Také Vás tady může ale dost potrápit Garbodor s Garbotoxin abilitou, která vypne všechny ostatní ability ve hře. Mega Rayquaza (a zvláště má verze) je odkázána na ability víc než jakákoli jiná. Proto Garbodor může být velký problém a já důrazně doporučuju se Garbodora zbavit kdykoli na to máte karty. První hra byla velmi rychlá. Phong měl velmi pomalý start a po vyložení Garbotoxinového Garbodora jsem měl okamžitě Guzmu jako odpověď a bez něj se těžko vyhrává. Druhá hra byla pro horší. Neměl jsem dobrý start, Phong naopak velmi dobrý. Snažil jsem se, jak to šlo, ale v middle game Phong zahrál kartu N a dal mi nových 5 karet. Bohužel to byla pro mě úplně smrtící kombinace. Dostal jsem Professora Sycamora a 3x Mega Turbo. Pokud bych zahrál Professora Sycamora, tak bych si zahodil všechna turba, což by znamenalo, že bych nikdy nemohl v jednom kole nabít Rayquazu. Navíc bych přidal velmi velké množství damage do Garbodorova útoku. Byl jsem tedy nucen jen předávat kolo, čehož Phong pochopitelně využil a lehce vyhrál. Třetí hra byla velmi napínavá. Nedokázal jsem se zbavit Garbotoxinového Garbodora, ale Phongovi zasem oc nechodili útočníci. Proto Phong musel přejít na trochu riskantní taktiku a zkoušet mi zahazovat energie přes útok Acid Spray Trubbishe nebo Garbodora. Naštěstí jsem vždy měl další energii jako odpověď, a tak jsem dokázal hru vyhrát.

 

Finále

Martin Bělohlávek - Gyarados

S Martinem jsme se setkali znovu. Věděl jsem, že jsem hru v základní části měl vyhrát v případě více času, a tak jsem si věřil. Bohužel ve finále se ukázalo, jak Gyarados dokáže trestat nepříliš dobré starty soupeře (to má s Rayquazou společné). V první hře jsem měl velmi špatné karty a nedokázal jsem ani přes Mallow vykouzlit správnou sekvenci, abych dokázal vyhrát. Ve druhé hře jsem měl navíc Tapu Koko v odměnách. Sice jsem si ho vzal hned z první odměny, ale moje ruka, která obsahovala téměř vše kromě basic pokémonů mě odsoudila k prohře tohoto finále.

 

Celkové výsledky:

1. Martin Bělohlávek - Gyarados
2. Martin Janouš - Mega Rayquaza
3. Tomáš Hašek - Gardevoir GX
4. Phong Nguyen - Espeon GX/Garbodor
 

Svůj balíček hodnotím velmi pozitivně. Sice se párkrát stalo, že mi to občas nepřišlo, ale to se stává všem balíčkům. Důležité bylo, že ve většině případů mě balíček dokázal podržet a chodil parádně. Pro svoji finální volbu balíčku pro mistrovství světa učiním až po skončení pátečního turnaje Day1. Díky ochotné pokémonní komunitě a obchodu Veselý Drak mám s sebou téměř všechny karty, a tak budu mít možnost se rozhodnout správně a snad neudělám letos na mistrovství světa ostudu!

Martin "Onix" Janouš

Komentáře
Nyní zde nejsou žádné kometáře. Buďte první!
Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde

© 2016 PokemonGuru.czInformacni server pro hrace karetni hry Pokemon.Podmínky používáníProhlášení o soukromí