21. března 2018
Články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

30. srpna 2017
Report z Mistrovství světa v Pokémonu 2017
Autor: rasik8 @ 18:28 :: 485 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Reporty z turnajů, Mistrovství světa
 On the bubble - aneb report z mistrovství světa Pokemon 2017

 

Zdravím všechny čtenáře Pokémon-guru,

 

jsem zpět z mistrovství světa 2017. Na tento turnaj jsem se připravoval velmi poctivě a intenzivně. Chtěl jsem mít připraveno větší spektrum balíčků a po výsledcích prvního dne na mistrovství světa se rozhodnout správně. Samozřejmě jsem měl několik balíčků, které byly moji favoriti. Král všech balíčků, který vyčníval nad ostatními a byl jsem rozhodnutý ho hrát, byl Mega Rayquaza deck. Tento deck jsem měl úplně nejvíc nahraný a věděl jsem, že když ho vezmu, tak mám velkou šanci, že uhraju dobrý výsledek. Řekl jsem si, že jediná situace, která může změnit moje rozhodnutí bude, že celá day1 meta bude plná antidecků a nebo extrémně natechovaná proti Rayquaze. Měl jsem v záloze ještě 2 další decky. Jedním z nich byl Golisopod deck s Eeveelucemi, které přebarvují Golisopoda na dobré typy, které se trefují do nejčastějších slabostí pokemonů na fieldu. Tento deck nahrál a natestoval Vlastimil Bokr, a tak jsem byl rád, že se pak podělil se mnou o list. Druhý deck v záloze patří do kategorie Rogue decků. Jednalo se o balíček, který byl založený na pokémonovi Weavile z edice Burning Shadows a Necrozma GX. Vše doplňoval ještě Tapu Koko promo. Dohromady tedy vznikl relativně silný spread deck. Měl jsem téměř autowin do Rayquazy a Volcanionů. Avšak čím více jsem testoval, tím více jsem přicházel na to, že tento balíček je hodně  závislý na tom, které match-upy potkám. Třeba Ninetales GX se rovnal téměř autolossu a dobře zahrané Gardevoiry GX taktéž. Nejhorší ale bylo, že tento balíček měl velmi silný surprise factor. To znamená, že hráči, kteří deck neznali a hráli proti němu poprvé, tak dělali velké množství chyb a často si hry prohráli sami na vlastní chyby. Čím zkušenější můj soupeř byl, tím rychleji se dokázal na mou strategii adaptovat. Proto jsem nakonec usoudil, že tohle je typ decku, který by mohl být silný na league challangy, ale rozhodně to nebude deck pro day2 na worlds, protože v Day2 hrajete každé kolo proti hráči světové extra třídy, který nedělá chyby a je dost zkušený na to, aby poznal jaká je strategie vašeho balíčku. Pořád jsem ho ale měl s sebou kdyby třeba meta byla uspořádána tak, že by tohle mohl být ideální counter.

 

Do Day1 mistrovství světa nastoupili celkem 4 hráči z Česka. Avšak pouze jeden z nich dokázal projít sítem a postoupit do druhého dne. Tímto hráčem byl Vlastimil Bokr se svým Golisopod deckem. Metagame po day1 vypadala převážně tak, že bylo velké množství Rayquáz a velké množství Decidueye. Další decky, které postoupily, byly zastoupeny v menším počtu. Okamžitě mě napadla myšlenka hrát Volcanion deck s 2x Sudowoodo. Důvod to mělo logický. Volcanion má dobrý match-up do Decidueye a Golispoda a jeho jediný problém je Rayquáza. To jsem se snažil obejít právě dvěma Sudowoody. Měl jsem ale jen omezené množství času na testing, což se rovnalo pouze jednomu večeru. Začal jsem tedy tento balíček testovat, ale bohužel jsem nedokázal najít správnou bilanci mezi sílou a konzistencí daného balíčku, a tak jsem asi v 10 večer učinil rozhodnutí, že se Volcanionů vzdám, a že vezmu moje osvědčené Rayquazy, které jsem ještě o pár karet upravil oproti decklistu, který jsem hrál na posledním League Challange v Praze. Řídil jsem se heslem: "Zavři oči a ono to nějak dopadne." Věděl jsem, že můžu potkat hodně Sudowoodo další den, ale zároveň jsem věděl, že můj list to nemá automaticky proti Sudowoodo prohrané. Vcelku spokojen se svou volbou jsem se snažil alespoň trochu v noci spát.

 

Decklist:

2x Dragonite ex EVO 72/108

2x Unown AOR 30/98

1x Magearna ex STS 110/114

2x Hoopa ex AOR 36/98

2x Rayquaza ex ROS 75/108

1x Rayquaza ex ROS 60/108

3x M Rayquaza ex ROS 76/108

4x Shaymin ex ROS 77/108

2x Tapu Lele GX GUR 60/145

1x Oranguru SUM 113/149

1x Sudowoodo GUR 66/145

1x Mr. Mime BRT

 

4x Metal Energy

4x Double Colorless Energy

 

2x Professor Sycamore

4x Ultra Ball

1x Skyla

3x Rayquaza Spirit Link

2x Float Stone

3x Mega Turbo

1x Lysandre

2x Guzma

3x VS Seeker

4x Sky Field

2x Hex Maniac

2x Mallow

1x N

 

Ráno jsem se probudil nervózní, protože den pro který jsem dřel celý rok byl konečně tady. Sbalil jsem si vše, co jsem potřeboval a vyrazil na místo turnaje. Vznikly trochu zmatky při odevzdání decklistu, protože organizátoři na poslední chvíli změnili systém odevzdání, ale nakonec se vše vyřešilo a mohlo se začít hrát první kolo. Hrálo se celkem 8 kol a TOP8.

 

1. kolo - Mees Brenninkmeijer [NL] - Espeon/Garbodor

 

Mees je jedním z nejlepších evropských hráčů, což dokázal i díky druhému místu na mistrovství světa 2015 a pravidelnou účastí v TOP22 Evropy. Na turnaji jsem s ním hrál poprvé (pokud tedy nepočítám poslední kolo day2 regionals v Dortmundu, kde jsem scoopoval kvůli nehratelnému match-upu). Proti balíčku, který Mees hrál jsem měl velmi dobře natestováno. Věděl jsem, co můžu čekat a jak se může zápas vyvíjet. Mees hrál vcelku standartní build bez techů (konzistence na prvním místě). Velmi zajímavá volba byla hraní 2 Rescue Scratcherů a 4x Tapu Lele GX. To Meesovi dávalo velkou pravděpodobnost, že bude mít právě ty karty, které bude potřebovat. Navíc hrál Mees v balíčku Teammates, které i díky čtyřem Tapu Lele dělaly velkou neplechu. První hru jsem měl velmi raketový start. Druhé kolo jsem dokázal vyřadit Espeona GX a poté jsem měl v ruce Guzmu a VS Seeker, a tak jsem mohl 2x za sebou vyřadit Garbotoxinového Garbodora, který je pro tento match-up klíčový a bez něj Espeon/Garbodor nemůže ani náhodou vyhrát. Druhá hra se táhla v podobném duchu. Měl jsem štěstí, že po soupeřově Nku po položení Garbotoxina jsem dostal supportera (o čemž tento match-up nakonec stejně je), a tak jsem si dokázal pohlídat vítězství.

1:0

 

2. kolo - Mike Newey [US]   - Speed Volcanion

 

Trochu jsem se bál jestli někoho po výsledcích day1 také nenapadlo hrát Volcaniony se Sudowoodo. Avšak první Mikeův Ultra ball měl za cíl Malého vVlcaniona a druhý Volcaniona ex, takže jsem usoudil, že Sudowooda nehraje. Naopak můj Sudowoodo byl v tomto match-upu velmi příjemný. Jelikož hrál Mike speed verzy a spoléhal se tedy kromě Tapu Lele i na pomoc Shayminů ex, mohl jsem ho zbrzdit a získat potřebné tempo. První hru jsem vyhrál poměrně snadno, protože když jsem zahrál Hexe a vyřadil soupeřova útočníka, tak neměl moc šancí na vítězství. Druhá hra byla zajímavější. Mike útočil Turtonatorem GX a používal jeho útok Shell Trap. Navíc si damage přidával přes Steam upy Volcanionů ex. Stalo se ale něco s čím Mike nepočítal. Já jsem ve vhodný okamžik stáhl aktivního pokémona za Mega Rayquazu, položil Magearnu ex a vzal si 2 odměny za Turtonatora GX. Mike vzal kostky a položil mi 80 zranění na Rayquazu s metalovou energií a já je jedním pohybem sundal a ukázal jsem na Magearnu ex. Mike poté musel další kolo mít 3x Steam Up, energii z ruky a otočit energii na Max Elixir, což se mu k mé smůle podařilo a já byl nucen dát do aktivu Hoopu ex s Float Stonem. Naštěstí jsem si byl schopný přes Mallow najít novou Rayquazu a i všechny zbývající karty, které jsem potřeboval abych jí nabil a mohl hru dovést do vítězného konce.

2:0

 

3. kolo - Jordan Palmer [AU] - Drampa/Garbodor

 

Jako každý jiný Garbodor match-up je i tento 50:50. S Jordanem jsem už hrál na Internationals v Londýně a porazil ho v boji o přímý postup do TOP16. Tentokrát jsem ale nevěděl jak se hra bude vyvíjet, protože na rozdíl od této hry jsem měl v Londýně velmi pozitivní match-up (Houndoom vs Yveltal). První hru měl Jordan velmi pomalý start a nedokázal konkurovat mému rozjetému fieldu. Jeho jediné pokusy, kdy zkoušel zahazovat Double colorless energie od Rayquazy ex, skončily 2x za sebou marně, protože jsem byl vždy schopen si najít a líznout další Double colorless energy přes Mallow a Shaymina/Unowna. Druhá hra vypadala také velice dobře pro mně. Avšak v pozdní fází hry se stala nepříjemná situace. Jordan zahrál Team Flare Grunta, o kterém jsem nevěděl a zahodil mi metalovou energii a útokem Drampy následně Double Colorless energy. Já další kolo nelízl další DCE + Mega Turbo, a tak jsem začal neuvěřitelně rychle ztrácet tempo a hru prohrál. Třetí hru jsem byl bohužel vymíchaný, a tak jsem byl rád, že jsme neměli moc času na třetí hru. Jordan samozřejmě vycítil šanci a hrál rychle. Já jsem se snažil vzdorovat hlavně defenzivními Lysandrei a Guzmou. Nakonec padl čas v mém kole a Jordan měl následující 2 kola, aby vzal 4 odměny, což nebylo těžké, protože jsem měl na stole 3 Shayminy ex. Moje jediná šance tedy byla dát do aktivní pozice Oranguru a doufat, že Jordan nebude mít 2x za sebou Guzmu. V prvním nastaveném kole mi ji ukázal. Já pak opět zvolil Oranguru a jelikož jsem neměl ani možnost zahrát N, tak jsem jen smutně předal kolo do 7 kartové ruky Jordana a pomalu podával Jordanovi ruku, avšak Jordan VS Seeker/Guzmu ani Tapu Lele v ruce neměl, což bylo neuvěřitelné, a tak jsem s velkou dávkou štěstí remizoval.

2:0:1

 

4. kolo - Xander Pero [US] - Espeon/Garbodor

 

Match-upu jsem se nebál. Přišlo mi, že všichni američtí hráči + Mees hrají naprosto identický list Espeon/Garbodor s maximálně 2 kartovým rozdílem. Xander hrál velmi podobný (ne-li stejný) list jako Mees. První hra vypadala velmi dobře. Za stavu kdy soupeř měl v aktivu Espeona GX jsem měl možnost jít s Tapu Lele pro Skylu, na tu si najít Sky Field, vyložit 7 pokémonů a dostat se do potřebného tempa. Ale ouha Skyla byla v odměnách. Bohužel jsem už měl 5 míst na benchi zaplněno, a tak jsem toto kombo nemohl provést přes Mallow. To mě totálně zbrzdilo a Xander získal neuvěřitelný náskok. Jsem si jistý, že bych první hru vyhrál nebýt této smolné situace. Druhá hra byla snad ještě více frustrující, než první. Tentokrát jsem neměl Skylu v odměnách, naopak Xander byl vymíchaný. Zahrál Hex Maniaca (což bylo relativně pointless v dané sitauci) a s jednou kartou v ruce mi dal 30 a confuse do aktivní Rayquazy. Bylo zcela evidentní, že Xander musí být vymíchaný, a tak jsem na jistotu jen zahrál Mallow, dal si na vrch balíčku Double Colorless energy a Mega Turbo s tím, že dlaší kolo si vše líznu, stáhnu aktivní Mega Rayquazu za druhou a s klidem vyhraju. Jenže Xander lízl kartu na začátku kola - TAPU LELE! a našel si N. To by samo o sobě ještě neznamenalo prohranou hru, ale já si na to N lízl 3 zbývající Sky Fieldy a Sycamora, což se rovnalo pro mě jistotě prohry. Po hře mi pak Xander říkal, že ta jedna karta po Hexovi byl jen Espeon GX, a že kdyby si z vršku nelízl tu Tapu Lele, tak by to bylo jistojistě 1:1. Avšak takové situace se stávají, a tak jsem se přes to musel přenést a jít dál.

2:1:1

 

5. kolo - Brad Curcio [US] - Espeon/Garbodor

 

Po tomto pairingu jsem si začal říkat, že jsem udělal moc dobře, že jsem nevzal Volcaniony, protože bych měl už dávno 0:4. Brad je jeden z nejlepších amerických hráčů. Prošel velkým sítem a jako jeden z mála se umístil v TOP16 severoamerického kontinentu. S Bradem jsem se setkal po třetí. Měl jsem proti němu 100% bilanci, kdy jsem ho porazil na mistrovství světa 2015 a na international v Brazílii v boji o TOP16. Tentokrát mi ale Brad úsměv na tváři nevykouzlil. Nejenže hrál Espeon/Garbodor, což je obecně těžký match-up pro Rayquazu, lae hrál v balíčku ještě Sudowoodo, což dělá tento match-up pro něj téměř autowin. První hru jsem začal a jako vrchol všeho Brad začal přímo se Sudowoodem. Nemohl jsem tedy mít ani to jedno jediné první raketové kolo, kdy bych si mohl připravit vše, abych měl šanci. Zkoušel jsem se celou hru "plácat", ale ne a ne mi vyjít karty, abych mohl nějak efektivně odstranit Sudowoodo a zároveň dostat pod kontrolu board. Druhá hra byla pro mě o trochu lepší. Brad měl buď Sudowoodo v odměnách a nebo měl velkou smůlu a nemohl si ho líznout. Každopádně Sudowoodo přišel až hodně pozdě, což mi dalo možnost udělat si náskok a k mému překvapení jsem nakonec druhou hru vyhrál. Třetí hra byla jednoznačně v Bradův prospěch. Já jsem jen Struggloval. Brad ale vyložil hodně pokemonů a já si držel malý počet itemů v hrobě. Začal jsem tedy, stejně jako Jordana ve třetím kole, Guzmovat. Můj cíl byl převážně Sudowoodo nebo Tapu Lele. Opět padnul čas v mém kole. Situace byla velmi složitá. Brad měl pouze 1 odměnu a já 5. Brad měl v aktivní pozici Garbodora bez toolu a já v hrobě měl 7 item karet. Rozhodoval jsem se jestli mám zahrát přes VS Seeker Guzmu nebo N. Brad měl něco jako 3 karty v ruce, a tak jsem radši zvolil možnost zahrát N s tím, že jsem nyní měl 8 itemů v hrobě a v aktivu Tapu Lele. Brad lízl do svého prvního nastaveného kola a dal mi za 160 damage do Tapu Lele. Já lízl a nyní jsem zahrál Guzmu na Sudowoodo a dal do aktivu nezraněnou Mega Rayquazu a předal kolo. Brad opět lízl, hodil karty na stůl a podal mi ruku pro potvrzení remízy.

2:1:2

 

6. kolo - Mike Fouchet [US] - Gardevoir GX

 

Mike je jediný hráč, který dokázal přejít všechny 3 roky (kdy se aplikuje day1 a day2 worlds) přes day1. To svědčí o jeho kvalitě při stavbě decků a herním skillu. Bohužel pro Mika já byl papírový favorit v tomto match-upu. Avšak i papírový favorit může prohrát. První hra tomu tak opravdu nasvědčovala. Nebyl jsem schopný líznout nic. Vždy mi chyběly 1-2 karty do komba, a tak Mike měl velmi mnoho času nabít si sovu Gardevoir GX a začít vyřazovat moje Rayquazy. Druhá hra už byla lepší, tentokrát Mike měl úplné nic, a tak jsme asi za 5 minut vyrovnal na 1:1. Třetí hra byla opět jednoznačná. Tentokrát pro mně. Mike začal, vyložil pár pokémonů a předal mi kolo. Já měl velmi silné první kolo, kdy jsem dokázal vyložit Mega Rayquazu a dal jsem metalovou energii pod Magearnu ex. Mike další kolo vyložil Gardevoiru a další Ralts. Položil pár energií a s aktivní Tapu Lele mi předal kolo. Já jsem měl Guzmu a DCE, takže jsem okamžitě přikládal DCE pod Magearnu ex a Guzmou přitáhl Gardevoiru GX a Megearnou ji vyřadil. Následující kolo bylo pro Mika kritické jelikož nelízl další Rare Candy a Gardevoiru, a tak jen dal další energii pod Ralts a předal mi kolo. Já měl Lysandre a přitáhl mu jedinou Ralts ve hře a Magearnou ji vyřadil. Následně jsem se dočkal podání ruky od Mika a otočení jeho odměn, kde se schovávali další 2 jeho Ralts.

3:1:2

 

7. kolo - JIT MIN LIM [SG] - Decidueye/Golisopod

 

Tento match-up je velmi podobný match-upu Decidueye/Ninetales, což je obecně velmi dobrý match-up. Soupeř nehrál ani Necrozmu GX a ani Sudowoodo, takže vše vypadalo, že vyhraju poměrně hladce. Opak byl ale pravdou. I přes velmi pozitivní match-up jsem měl velký problém si líznout konkrétní karty (např. DCE, Mega Turbo) v situacích, kdy pravděpodobnost byla v můj prospěch. Z důvodu, že byl match-up pozitivní a Rayquazy jsou obecně rychlejší jsem si mohl dovolit i třeba jednou něco nelíznout. Problém byl, že v první hře jsem takto důležitou kartu nelízl asi 2x nebo 3x, což mě stálo hru. Druhá hra se táhla v podobném duchu, kdy za stavu 2 odměny pro mě a 6 pro soupeře jsem dostal N a byl mi zahozen stadion a i přesto, že jsem měl Oranguru, tak jsem se nějakým záhadným způsobem dostal do úplné patové situace a dělalo mi problém se z ní dostat. A taktéž jsem už 1x na začátku hry nelízl Double colorless energy, abych mohl dát knock out. Věděl jsem, že čas na třetí hru už nebude, ale chtěl jsem aspoň remízu, abych v posledním kole hrál o přímých 15 bodů. Za stavu, kdy jsem mohl vyhrát jsem byl nucen zahrát Tapu Lele na svůj 13 karetní deck, ve kterém jsem měl světe div se stále oba Sycamory. Nyní jsem měl "pouze" 12 karet v decku a na Sycamora jsem si potřeboval líznout pouze poslední Mega turbo, které v decku bylo. To, že jsem to Mega turbo nelíznul jen podtrhlo ranec smůly, které jsem v tomto match-upu měl.

3:2:2

 

8. kolo - Gawein Wagner [NL] - Slow Volcanion

 

Byl jsem velmi frustrován z minulého kola. Šance na přímý postup do TOP32 byla pryč, ale nechtěl jsme se vzdát bez boje. Moje sebevědomí vzrostlo, když jsme viděl, že hraji proti soupeři, který má 12 bodů (já měl 11). Byl jsem tudíž Uppaired a hrál jsem na stole 24. Spočítal jsem si, že je tedy teoretická šance, že tak 1 až 2 hráči se 14 body udělají TOP32. Rozhodl jsem se tedy, že u toho stolu nechám všechno a udělám vše abych vyhrál. Match-up byl pozitivní - Volcanion, což byl základ úspěchu. První hru jsem měl velmi rychlý start a soupeř neměl vůbec žádnou odpověď. Druhou hru jsem měl karty úplně špatné já, a tak jsem prohrál. Třetí hra byla v mém prvním kole zvláštní. Měl jsem sice Sycamora, ale měl jsem k němu 2 DCE, a tak jsem nemohl hrát tak rychle. Měl jsem Hoopu ex, takže jsem si byl schopný najít alespoň lajnu Mega Rayquazy a zahrát Shaymina asi na 2 karty. Přiřadil jsem energii, zahrál Hex Maniaca a mega evolvoval do soupeřova Turtonatora. Soupeř byl nyní nucen položit Tapu Lele bez použití ability, dal energii k Turtonatorovi a předal kolo. Bohužel jsem neměl karty na to abych mohl rychle vzít hru do svých rukou, nicméně nucené položení Tapu Lele bez pravděpodobně dalšího supportera v ruce mi přinášelo výhodu. Gawein byl nakonec opravdu velmi vymíchaný. Musel jsem dokonce stáhnout aktivního Sudowoodo za DCE, což by za normálních okolností mohlo být pro mně fatální, ale při Gaweinově set-upu to bylo jedno a já jsem se tedy mohl radovat z vítězství.

4:2:2

 

Neměl jsem absolutně ponětí jestli někdo se 14 body bude mít šanci být v TOP32, ale doufal jsem. Věděl jsem, že moje resistence není špatná, protože mnoho mých soupeřů hrálo na vysokých stolech. Celý nervózní jsem čekal na standingy. Když jsem se k nim konečně procpal, tak jsem to uviděl: 33. Martin Janouš [CZ]. NÉÉÉÉÉÉÉ! Tohle jsem vidět nechtěl a můžu říci, že tohle nikdo vidět nechce. 33. místu se říká: bublina. Ceny na mistrovství světa jsou pouze pro TOP32, kdy i 32. místo má 1500USD, 2 booster boxy a velmi ceněné promo karty a předměty. O 0,52% jsem o tuto 32. pozici přišel. V zásadě stačilo, aby jakýkoli můj soupeř měl o jednu remízu nebo výhru více, ale bohužel vše dopadlo takto. Jediné co jsem mohl udělat bylo si pořádně hlasitě v češtině zanadávat, protože mi tam nikdo nerozuměl :-D. Bohužel tyto situace se stávají a někdo 33. skončit musí. Avšak jak já říkám: "Radši bych skončil na 120. místě, než 33." Je to z prostého důvodu. Pokud skončíte 120., tak si můžete říct, že to byl prostě fakt špatný turnaj. Ale skončit 33. znamená, že jste hráli dobře, deck byl zvolený dobře a nevyhrajete nic pouze o nějaká procenta. Byl jsem už mnohokrát na obou stranách této situace, kdy jsem lucky o procento postoupil a nebo ne, ale na mistrovství světa to mrzí dvojnásob. Na druhou stranu je potřeba se nevzdávat, oklepat se z toho a vyhlížet do budoucnosti. Což já dělám a už se těším na regionals v Brémách, v Německu.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům v komunitě, kteří mi půjčili karty a fandili. Stejně tak obchodu Veselý-Drak.cz a stránce Pokémon-Guru za podporu a coverage při mistrovství světa.

 

Hodně štěstí všem v nové sezóně!

 

Martin "Onix" Janouš

 

Komentáře
Nyní zde nejsou žádné kometáře. Buďte první!
Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde

© 2016 PokemonGuru.czInformacni server pro hrace karetni hry Pokemon.Podmínky používáníProhlášení o soukromí