Pravidla
Pokémon turnajová pravidla - důležité rady na turnaje
Martin Janouš je nejenom zkušeným hráčem karetní hry Pokémon, ale i rozhodčí. Sepsal pro vás všechny důležité informace, které musíte vědět, když jdete na turnaj v Pokémonech. Je zde i spousta příkladů z praxe, takže tyhle rady ocení i zkušení hráči.
Foto: The Pokémon Company International, Internet
Pokémon pravidla - co vědět, když jdete na turnaj
Zdravím všechny čtenáře Pokémon Guru! Dnes nás čeká trochu netradiční článek. Bude se jednat spíše o příručku pro všechny hráče, kteří se chystají zúčastnit turnaje a nevědí, jak to na turnaji chodí. Avšak tato příručka může sloužit i jako velký pomocník i pro některé zkušené hráče, kteří třeba i nevědomky porušují pravidla a mohou se dostat do problému. Proto doporučuji, abyste ji přečetli celou (a nezáleží na tom, jak moc zkušení jste), protože se zde pravděpodobně dozvíte velmi mnoho užitečných informací nebo si je alespoň minimálně osvěžíte, což není na škodu.
Jak možná mnozí z vás vědí, tak jsem nejenom hráč této karetní hry, ale i rozhodčí. Pravidelně soudcuji mnoho tuzemských turnajů. Ve většině to jsou turnaje typu Prerelease a League Challange. Pražské League Cupy ve většině případů soudcuje druhý zkušený český judge Vlastimil Bokr. Jelikož se už v této oblasti pohybuji velmi dlouho, tak jsem si všiml jistých nedostatků znalostí hráčů ohledně pravidel a mechanik hry. Hodně hráčů se často na turnajích ptá a pokládá podobné otázky opakovaně a bohužel, někteří hráči se ptají na stejnou věc pořád dokola a nejsou schopni si ji zapamatovat. Nejhorší na mnoha turnajích je fakt, že někteří hráči jsou prostě líní si pravidla v angličtině přečíst. V případě nějakého prohřešku pak hledají určitý odstavec, který ani neví kde je a když nějaký najdou, tak se ho snaží interpretovat ve svůj prospěch. A ještě hůř i při opakovaných výzvách rozhodčího jeho pokyny ignorují, což pak může vést k vyšší penalizaci.
Proto jsem se rozhodl, že sepíšu nejčastější "kameny úrazu", které jsem za dlouhou dobu soudcování zaznamenal, aby se předešlo co možná nejvíce situacím. Neignorovat pravidla a vědět, co se smí (a co ne) je velice důležité, protože zvláště na velkých zahraničních turnajích vás tato neznalost může zbytečně stát hru a díky tomu i peníze a čas. Je potřeba si uvědomit, že když jdete na turnaj jakékoli úrovně (a je jedno jestli je to Prerelease, League Challange nebo Regional Championship), tak je to akce, kde se o něco hraje a všechny turnaje pořádané pod záštitou TPCi spadají pod pravidla PTCG. Hráči na turnaji zaplatili peníze za vstup a nyní bojují o určitý prize pool a je jedno jestli to jsou ve výsledku 4 boostery nebo třeba 5000USD. Navíc minulou i tuto sezónu se opět ukázalo, že i ty nejmenší turnaje typu League Challange mohou ve výsledném součtu Championship bodů hrát významnou roli a rozhodovat o rozdílu několika tisíců dolarů. To, že si hráči na začátku sezóny neuvědomují, že body z prvních League Challangů mohou za rok rozhodnout (např. o jejich pozvánce na mistrovství světa) jen dokazuje to, jak mnozí hráči vůbec netuší, jak těžké je championship body získat a hlavně si držet odstup bodů od jiných soupeřů. Důležité je si také uvědomit, že práce rozhodčího na turnaji je kontrolovat pravidla, které sám nevymyslel. Pravidla jsou daná a rozhodčí kontroluje jejich dodržování, a pokud je porušujete, tak se vystavujete riziku, že budete potrestáni.
Vždy ke každému problému uvedu nějaký příklad a odůvodním proč to tak je.
Důležité rady před turnajem v karetní hře Pokémon
Pokud se chystáte na turnaj, tak už byste měli být připraveni z domova. Základní věc každého hráče je jeho POP ID. To je číslo, které vám umožňuje se registrovat na všechny PTCG turnaje. Můžete si ho udělat na pokemon.com a nebo ho dostanete na svém prvním turnaji. Důležité je si ho zapamatovat, popřípadě někam uložit. Bude vám sloužit celý život (dá se říct, že je to vaše PKMN rodné číslo). Při jeho ztrátě se dá udělat nové, ale je s tím spojeno spoustu problémů, protože se pak také může stát, že budete mít 2 aktivní čísla, což pak může způsobit, že dostanete tzv. BAN, což znamená, že se nebudete moci po určitou dobu (ale i celoživotně) zúčastnit PKMN turnajů. Proto si svoje POP ID číslo hlídejte.
Další věc, kterou musíte mít na turnaj, je balíček. Ten obsahuje 60 karet a musí splňovat svým obsahem buď formát standard nebo expanded. Pravidla také doporučují, abyste měli svůj balíček v obalech. Absolutně nevhodné jsou průhledné obaly. Jednoduše proto, že přes ně vidíte zadní stranu karty a jelikož většinou jsou některé karty lehce poškrábané nebo mají ošoupané rohy, tak je pak velice snadné najít konkrétní kartu, což se dá chápat jako cheating neboli podvod. Na Pokémon turnajích můžete používat buď obaly s Pokémon tématikou, které byly oficiálně vydané na americkém nebo japonském trhu a obaly jednobarevné. Důležité je také podotknout, že obaly s Pokémon tématikou musí mít okraje obalů jednotné barvy, tzn. obaly, kde obrázek zasahuje až na kraj obalu, nejsou povoleny i přes to, že je na nich Pokémon tématika. Určitě si přečtěte i mého průvodce s výběrem obalů pro karetní Pokémon, kde vám jednotlivé druhy obalů představím a pomohu s výběrem.
Důležité je také kontrolovat si stav vašich obalů. Opět pokud máte nějaké obaly zničené (tzn. jsou identifikovatelné od ostatních), tak se opět vystavujete riziku, že se při kontrole vašeho balíčku (deckcheck) dostanete do problémů a to třeba i neúmyslně. Můžete pak tyto karty potencionálně identifikovat v odměnách nebo na vrchu vašeho balíčku. Vy jako hráč jste vždy primárně zodpovědní za stav vašich obalů, takže pokud dostanete postih kvůli označeným obalům, tak můžete vinit jen sebe, protože jste je neměli v pořádku. Mnoho hráčů si myslí, že pokud dostanou deckcheck během turnaje, tak už ho nedostanou znovu. Omyl! Deckcheck můžete dostat během turnaje opakovaně a to, že váš balíček byl v pořádku při prvním deckchecku neznamená, že bude v pořádku při tom dalším. Dbejte tedy zvýšené pozornosti, co se týče obalů, protože označené karty jsou v dnešní době velmi závažný prohřešek proti pravidlům.
Balíček s obaly už máte. Nyní vám zbývá ještě povinné příslušenství. Každý hráč je povinen mít kostky nebo žetony pro označená zranění. 1 tečka na kostce znamená 10 damage. Pro tyto účely můžete používat pouze šestistěnné kostky. Proč ne třeba kostku s 20 stěnami? Protože její stěny jsou příliš malé a pokud byste hráli na nestabilním stole, tak při strčení do stolu se může kostka přetočit, což může vést ke sporům.
Dále musíte mít randomizer. Máte 2 možnosti. Buď oficiální minci, kterou můžete najít např. v předkonstruovaných balíčcích nebo opět šestistěnnou kostku. Obecně se doporučuje šestistěnná kostka. Ta musí být průhledná. Je to z důvodu, aby bylo do kostky vidět. Když máte průhlednou kostku, tak můžete snadno odhalit, jestli s ní nebylo manipulováno. Např. aby v ní nebylo závaží nebo nebyla špatně vylisovaná (měla v sobě bublinky). Vše může vést k tomu, že kostka bude vyvážená na jednu stranu, což pak může zajistit, že vám budou padat čísla, která chcete, což je opět podvod. Pokud se i přesto rozhodnete házet mincí, tak musíte dodržet následující kritéria: Mince musí vyletět minimálně do úrovně ramen, musí se minimálně 3x otočit ve vzduchu a musí dopadnout do hráčského pole. Většina hráčů tyto kritéria nedokáže splnit, a proto je lepší už od začátku házet kostkou.
Poslední věci, které musíte mít jsou countery, tedy GX counter a značení popálení a otravy. GX counter musíte mít ve hře od začátku hry a musí na něm být nápis GX. Můžete používat oficiální nebo si vyrobit vlastní, ale podmínka, že na něm musí být nápis GX zůstává. GX counter musí být opravdu ve hře. To znamená někde mezi balíčkem a odměnami, popřípadě nad balíčkem nebo odměnami. Ideální místo pro GX counter je vedle odměn směrem do herního pole. Největší chyba je mít GX counter někde v krabičce nebo mezi kostkami a vytáhnout ho až v případě, kdy používáte GX útok. Přítomnost GX counteru na stole je důležité z důvodu přehlednosti hry a to nejen pro vás a vašeho soupeře, ale i pro rozhodčího. Pokud jako rozhodčí přijdu ke stolu, tak musím vědět, jestli už byl nebo nebyl použit GX útok nezávisle na tom jestli GX pokémona hrajete nebo ne (to rozhodčí ani soupeř neví). Nezapomínejte také GX counter otáčet po každé hře (zpět do pozice, že můžete GX útok použít), protože zapomenutí otočení GX counter může vést ke zmatečnosti hry, což vás opět může přivést do problémů.
Co se týče žetonů na označení popálení a otravy, tak jste povinni je mít pouze v případě, že nějací vaši pokémoni tyto speciální kondice způsobují.
Poslední věc, kterou musíte udělat, než vyrazíte na turnaje je napsat si seznam karet ve vašem balíčku neboli decklist. Důležité je, aby byl decklist čitelný. Tzn. psaný tak, aby ho každý dokázal pohodlně přečíst. Seznam karet by také měl být v jednom sloupci. Proto je nejlepší na decklist formát papíru A4, protože se vám na něj pohodlně vejde celý seznam. Opět to pro mnohé hráče není samozřejmost. Při psaní seznamu karet musíte psát celé názvy karet. Pokud napíšete DCE, tak některým může dojít, že myslíte Double Colorless Energy, ale vy jste povinni psát celé názvy, protože decklist musí dokázat provést i lajk, který v životě karetní hru Pokémon neviděl. Navíc nepsání celých názvů karet, vás opět může přivést do velkých problémů. Pokud např. na formátu expanded napíšete do svého decklistu Juniper, tak jste si právě podepsali ortel úplně zbytečně promarněného turnaje. Na fomátu jsou totiž 2 karty se slovem Juniper v názvu a to Professor Juniper a Cedric Juniper. Pokud se toto stane, tak rozhodčí nemá jinou možnost, než vám vaše (pravděpodobně Professor Juniper) z balíčku vyndat a nahradit je základními energiemi. Můžete tisíckrát argumentovat, že "to je přeci jasné, že hraju Professor Juniper", ale to bohužel nejsou platné argumenty, protože když v decklistu není karta jasně identifikovatelná, tak se mění za základní energie. U karet pokémonů jste navíc povinni napsat i jejich sběratelské číslo, které najdete ve spodním rohu karty vpravo. Např. 42/110. V decklistu stačí uvádět jen první číslo před lomítkem, ale pokud napíšete číslo v tomto formátu, tak nic nezkazíte, naopak. Poté ještě musíte uvést k pokémonům zkratku edice, ze které jsou. Např. edice Shining Legends má zkratku SHL. Opět tyto údaje (stejně jako sběratelské číslo) slouží pro přesnou identifikaci karty. Někteří pokémoni (např. Zorua) mají na formátu více verzí s různými útoky, a tak je potřeba aby v decklistu bylo jasně uvedeno jakou Zoruu hrajete a následně se to mohlo zkontrolovat. Opět nedostatečná identifikace pokémonů (zapomenutí čísel, edic) vede k jejich výměně za základní energie.
Decklist ve formátu A4 pro sezónu 2019 si můžete stáhnout zde. Jsou tam předvyplněny všechny důležité a potřebné údaje. Vy si jej jen vytisknete, doplníte nutné údaje a decklist.
Poslední povinné údaje na decklistu slouží pro administrativní účely a cca 50 % hráčů je na decklist neuvádí, což je chyba! Jedná se o vaše jméno (to většinou napíší všichni), vaše POP ID, datum narození a kategorie, do které patříte (master, senior, junior). Tyto údaje slouží pro rychlé dohledání decklistu a v případě problémů i údajů hráče a jejich kontrolou např. s údaji v počítači. Proto prosím všechny hráče, aby psali decklist čitelně na formát A4 a uváděli na něj všechny informace, které mají.
Shrnutí:
Musíte mít POP ID, správně vyplněný decklist, žetony zranění nebo kostky, randomizer, GX counter a žetony pro otravu a popálení. Důležité je hrát v neoznačených obalech.
Tipy před hrou
Pokud již máte vše připraveno na turnaj, tak už vám brzy čeká hra samotná. Počítač vám náhodně vylosuje soupeře, vy si proti němu sednete a začnete tzv. setupovat, tedy si připravovat hru. Pokud už sedíte naproti soupeři a začínáte míchat a připravovat hru, tak se už zde opět vztahují určitá pravidla. Pojďme si ale nejdřív připomenout úplně nejzákladnější pravidla, které musíte při turnaji dodržovat.
Důležité je vědět, jak má vypadat rozložení vašeho herního pole. Váš herní balíček a balíček odhozených karet (discard pile) musí být na jedné straně herní plochy. Vaše odměny poté na druhém konci herní plochy. Váš aktivní pokémon musí být jasně oddělen od vašich pokémonů na střídačce (tzn. musí být naprosto jasné, jaký pokémon je váš aktivní). Pokémoni na střídačce musí být vidět a měli byste je pokládat tak, aby je soupeř dobře viděl. Není tedy vhodné vaše pokémony na střídačce dávat pod odměny nebo pod váš discard pile, protože to může vést ke zmatení herního pole. Samozřejmě při malých stolech, se hráč musí přizpůsobit, ale při hraní na standardně velkých stolech, kde se vám vejde hrací podložka, tak by vaše bench měla být mezi odměnami a discard pilem. Při nedodržování tohoto rozložení se opět vystavujete riziku zmatečnosti hry na vaší straně a z toho plynoucí penalizace. Pokud budete hrát kartu stadion, tak by měla být umístěna do herního pole mezi oba hráče, aby ji oba dobře viděli. Poslední věc, co se týče rozložení karet na stole, je tzv. Lost Zone. To je území, kam se mohou různými efekty dostat karty, které již nelze vrátit do hry (např. Prism Star Pokémoni). Kde je ale ten Lost Zone? Naštěstí pravidla na toto myslí. Lost Zone je nad vašimi odměnami a karty v Lost Zonu by měly být otočené o 90°. Viděl jsem, že mnoho hráčů si dělá Lost Zone, kde se jim to zrovna líbí. Např. vedle decku, vedle discard pilu, úplně mimo herní plochy atd.. Takže pro příště je vaše jediné správné místo pro Lost Zone nad vašimi odměnami.
Nebude ani na škodu si připomenout speciální kondice. Máme jich celkem 5: paralýza (paralyze), zmatení (confuse), spánek (asleep), otrava (poison) a popálení (burn).
Pokud je váš pokémon paralyzován, tak ho musíte otočit o 90° na PRAVOU stranu. Takto postižený pokémon se nemůže stahovat a nesmí ani útočit. Po jednom vašem kole se pokémon s paralýzy vyléčí.
Pokud je váš pokémon uspán, tak ho musíte otočit o 90° na LEVOU stranu. Následně si KAŽDÉ mezi kolo házíte. Pokud vám padne sudá (heads), tak se váš pokémon probudí a může útočit a stahovat se. Pokud vám padne lichá (tails), tak váš pokémon zůstává uspán a nesmí se ve vašem kole stahovat a útočit. Opět mnoho hráčů otáčí pokémony na levou/pravou stranu, jak to zrovna vyjde. Jelikož jsme v Česku, tak zde platí mimotechnická pomůcka a sice "pravidlo P" neboli P jako paralýza a P jako pravo. Pokud se to takto naučíte, tak vždy otočíte pokémona na správnou stranu.
Zmatení je kondice, kdy pokémona otočíte o 180°. Takto postižený pokémon zůstává zmaten pořád. Můžete s ním zkusit útočit, ale musíte si hodit kostkou. Pokud vám padne sudá, tak zaútočíte. Pokud vám padne lichá, tak nezaútočíte a navíc si na tohoto pokémona dáte 3 damage countery. Při zmatení můžete normálně stahovat.
Otrava je speciální kondice, kdy na postiženého pokémona musíte položit marker pro označení otravy. Následně KAŽDÉ mezi kolo otrávený pokémon dostane 1 damage counter. Při této kondici můžete normálně útočit a stahovat se.
Popálení je speciální kondice, kdy na postiženého pokémona musíte položit marker pro označení popálení. Následně KAŽDÉ mezi kolo dáte 2 damage countery na popáleného pokémona a poté si hodíte kostkou. Pokud vám padne sudá, tak pokémon již není popálen a vy z něj sundáte marker pro popálení. Pokud vám padne lichá, tak marker zůstává. Nejdřív se tedy dává damage za popálení a pak se teprve hází, jestli popálení zůstane. Při této speciální kondici můžete normálně útočit a stahovat se.
Speciální kondice, které vyžadují otáčení karet (paralýza, spánek, zmatení) můžete mít vždy jen 1. Pokud tedy máte zmateného pokémona a soupeř vám udělí paralýzu, tak už pokémon není zmaten, ale paralyzován. Speciální kondice otrava a popálení můžete mít všechny najednou a k těmto 2 kondicím i jednu z otáčecích kondic. Celkem na pokémonovi tedy můžete mít maximálně 3 speciální kondice.
Speciálních kondic se můžete zbavit buď dostáním pokémona na lavičku, jeho vyvinutím nebo zahráním trenérské karty nebo nějaké ability, popřípadě efektu útoku.
Důležité je také vědět jaké jsou vaše tzn. win kondice, tedy za jakých okolností můžete vyhrát hru. Jsou celkem 3. Za 1: Vezmete všechny vaše odměny (6 nebo 4 podle formátu). Za 2: Po vyřazení soupeřova aktivního pokémona už soupeř nebude mít žádného pokémona na lavičce. Za 3: Na začátku svého kola si váš soupeř nebude moci líznout kartu z balíčku.
Důležitá je třetí win kondice. Pokud tedy soupeř lízne poslední kartu v balíčku, tak ještě neprohrál. Prohraje až kolo následující pokud si nějakým způsobem nevrátí karty do balíčku.
Pokud jste již tedy usedli naproti soupeři a začali míchat, tak už se nesmíte do vašeho balíčku podívat. Balíček musí být tzv. "randomized" a pokud byste se do balíčku podívali, tak byste ho museli pořádně promíchat znovu. Míchat balíček byste měli tak, aby se vám měnila vrchní a spodní karta balíčku a je doporučeno kombinovat různé styly míchání. Jelikož je také doporučeno hrát v obalech, tak to umožňuje jednoduché zasouvání obalů mezi sebe, což je velmi dobrý způsob míchání. Po KAŽDÉM míchání jste POVINNI nabídnou soupeři sejmout váš balíček. Zdůraznil jsem slovo povinni, protože opravdu se vždy musíte soupeře zeptat, jestli vám chce sejmout/zamíchat balíček. Váš soupeř má 2 možnosti. Buď vám balíček sejme na 2 hromádky anebo vám ho zamíchá. V případě, kdy vám ho soupeř sejme na 2 hromádky, tak vy už s balíčkem nesmíte nijak manipulovat. Pokud vám soupeř balíček zamíchá, tak si ho můžete sejmout na 2 hromádky. Důležité je zde podotknout, že sejmutí balíčku na 3 a více hromádek se už pokládá za míchání balíčku. Takže pokud vám soupeř sejme na 3 a více hromádek, tak si opět můžete 1x sejmout.
Při přípravě hry se může stát, že vy nebo váš soupeř nebudete mít ve startovací ruce basic pokémona (mulligan). V tomto případě (pokud vy nebudete mít basic pokémona) ukážete svých 7 karet soupeři a následně si je zamícháte a líznete si nových 7. Váš soupeř musí položit základního pokémona ze svých 7 karet do aktivní pozice, následně si dá odměny a poté si položí kostku s číslem 1 na vrch svého balíčku. Kostku bude otáčet do té doby, než vy líznete basic pokémona. Tzn. pokud nebudete mít 3x basic pokémona, tak soupeř bude mít na kostce trojku a následně si bude moci vzít až 3 katy. Soupeř musí říci předem, kolik karet si bude chtít vzít, pokud to neoznámí a začne lízat karty, tak si musí vzít všechny podle počtu vašich mulliganů. Důležité je také říct, že si mulligany musí hráč vzít předtím, než začne hra tzn. než se otočí aktivní pokémoni.
Hra - Co vědět při hře
Při hře je velice důležitá přehlednost hry. S tím je spojené rozložení herního pole (jak bylo popsáno výše). Navíc jste povinni mít karty na stole tak, aby vždy byly vidět všechny karty, které jsou u pokémona přiložené. Nemusí být vidět karty evolucí pod pokémonem, ale musí být bezpodmínečně vidět všechny karty energií a trenérů (pokémon toolů). U energií a pokémon toolů navíc musí být jasně vidět o jakou energii/tool se jedná. Proto by se pokémon tooly měly přikládat k pokémonovi otočené o 90°, ale není to podmínka. Nicméně vždy musí být vidět název pokémon toolu, který má pokémon k sobě přiložen. Pokud bude vidět jen nápis "item", tak to není dostatečné a bude to vést k vaší penalizaci pro nepřehlednost hry. "schovat" tool pod pokémona se může stát i omylem. Nejčastější situace bývá při stahování pokémona, kdy všechny karty u pokémona shrnete na jednu hromadu a už je na střídačce nerozložíte zpět. Proto buďte opatrní při stahování pokémonů a obecně při manipulaci s kartami na stole.
S přehledností hry ještě souvisí komunikace s vaším soupeřem. Pokud hrajete nějakou kartu nebo používáte abilitu, tak byste to měli oznámit. Pokud např. hrajete abilitu Zoroarka GX Trade, tak byste měli říct "Trade" a následně zahodit kartu. Nemělo by to být obráceně anebo ještě hůř, nic neříct a jen zahodit kartu a líznout 2 karty. Pokud byste totiž beze slova takto na abilitu trade odhodili supporter kartu N a abilitu dostatečně hlasitě neoznámili, tak se může stát, že si váš soupeř bude myslet, že hrajete kartu N a následně si zamíchá ruku do balíčku. To může vést k velkým nepříjemnostem, jak pro vašeho soupeře (který pravděpodobně prohraje hru) tak i pro vás, protože se to může brát i jako podvod, kdy jste soupeře donutili si myslet, že hrajete kartu N. Obecně s kartou N (nebo Judge) je spojeno spousta problémů. Občas se stane, že si hráč najde kartu N (např. na Tapu Lele GX), položí ji na stůl a začne míchat zbytek balíčku. Soupeř si najednou může myslet, že soupeř hraje kartu N a opět si zamíchá ruku do balíčku. Hráč, který hledal kartu N, nemusí mít v úmyslu ji hrát, což může vést opět k velkým problémům. Proto zde doporučuji velmi jednoduché pravidlo, jak se vyvarovat tomu, že si omylem zamícháte ruku do balíčku na soupeřovo N nebo Judge. VŽDY počkejte až si váš soupeř, který hraje N, zamíchá svou ruku do balíčku jako první. Tím máte jistotu, že opravdu N hraje a nic se vám nestane. V opačném případě (kdy si zamícháte ruku jako první vy) riskujete, že pak soupeř využije této situace a začne říkat, že kartu N nechtěl zahrát a vy jste si ruku zamíchali do balíčku omylem. K této situaci mám pěkný příklad, který se stal. Hráč A zahrál kartu N a řekl "N" ale nic nedělal. Hráč B se nenechal zmást a také nic nedělal. Hráč A zopakoval: "Hraju N." Hráč B odpověděl: "Dobře." Hráč A ještě jednou řekl: "Hraju N". Hráč B následně řekl: "No, já čekám." Poté si teprve hráč A zamíchal ruku do balíčku a poté i hráč B. Důležité je se nenechat zviklat. Karetní hra pokémon se nyní začíná hrát o velké peníze, a tak podobné "shady" oznámení hraní karet jsou na denním pořádku. Proto vždy nechte soupeře dělat efekty karet jako první (zvláště u karet, kde hrozí narušení game state, k čemuž N patří).
Další věc, která souvisí s přehledností hry je zákaz manipulace karet na soupeřově straně pole. Můžete se na karty libovolně koukat, přečíst si, co dělají, ale vždy je musíte vrátit tam, kde ležely. To znamená, že nemůžete soupeři přehazovat např. pokémony na lavičce nebo mu nějakým způsobem hýbat např. s přiloženými energiemi. Pokud nejsou dostatečně vidět, tak byste to měli soupeři říct a měl by svoji nepozornost napravit. Pokud nebude chtít situaci řešit a bude argumentovat, že jsou energie dobře vidět, tak zavolejte rozhodčího. Velmi důležitý je fakt, že NESMÍTE přehazovat pořadí karet v soupeřově discard pilu. Respektive můžete, ale musí vám to soupeř dovolit. Opět se můžete kdykoli podívat do soupeřova discard pilu, protože to je veřejná informace, ale pořadí karet měnit nesmíte. Často se stává, že pokud hrajete např. Garbodora z Guardians Rising s útokem Trashalanche, tak když koukáte do soupeřova discard pilu, tak si dáváte navrch všechny itemi, aby se vám lépe počítaly. To ale není dovoleno! Pokud chcete takto itemi vyndat, tak vám soupeř musí dát svolení. V opačném případě riskujete opět penalizaci, protože děláte něco, co se nesmí. Někteří hráči díky pořadí karet v discard pilu mohou číst dynamiku hry a hlavně nepřehazování karet v discard pilu vede i k jednodušší rekonstrukci hry v případě neshod. Nicméně přehazovat karty ve vašem discard pilu nesmí jen váš soupeř. Pokud vám to vyhovuje, tak si samozřejmě můžete sami srovnávat karty ve vašem discard pilu dle libosti.
Velmi důležité je stále držet všechny karty nad stolem. Ve všech karetních hrách platí pravidla, že karty pod stůl nepatří. Je to z prostého důvodu. Toto pravidlo všechny chrání před potencionálními podvody (schovávání karet pod stůl nebo do klína). Ani v jiných karetních hrách by vaši soupeři nebyli nadšení, kdybyste karty měli pod stolem a proto i v karetní hře pokémon je udržujte nad stolem. Pokud jste např. nervózní a potřebujete si utřít zpocené ruce do kalhot, tak karty, co máte v ruce, nechte na stole.
Důležitý na turnaji je čas. Většina turnajů se hraje na 50 minut/kolo. Pomalá hra je častý prohřešek mnoha hráčů (ať už úmyslný či neúmyslný). Obecně se udává, že na 1 tah byste měli mít cca 15 vteřin. Nicméně čas je jen orientační a je to průměr. Rozhodčí by měli pomalou hru kontrolovat. Pokud např. hrajete celou dobu rychle a pak se na 30 vteřin "zaseknete" u těžké situace, tak by neměl být problém, když poté pokračujete v normálním tempu. Nebo také není problém, pokud hrajete normálně rychle, pak se zase opět zastavíte na trochu delší dobu a ihned poté zahrajete třeba 4 karty v rychlém sledu. Nicméně pomalá hra je hodně individuální. Je dobré, když rozhodčí rozumí karetní hře pokémon, a tak dokáže rozlišit a vcítit se do hráče, a tak poznat jestli je pomalá hra úmyslná nebo ne. Pokud totiž např. máte 1 kartu v ruce a je to karta, kterou nemůžete zahrát a vy si ji stále prohlížíte dokola třeba 30 vteřin, tak vás čeká postih, protože zdržujete hru. Navíc rozhodčí může klidně nastavit čas, který hráč hrající pomalu takto ze hry "ukradne". Napadá mě příklad, který se neslučuje s tím, co by rozhodčí měl tolerovat. Pokud např. máte plnou ruku karet (což se stává např. u Zoroark decku) a přemýšlíte 30 vteřin a poté položíte na stůl Ultra Ball a znovu začnete přemýšlet, jaké karty na Ultra Ball zahodíte (třeba 15 vteřin), tak už je to na pováženou a hrozí vám postih. Pokud ale takto přemýšlíte, a pak během 5 vteřin hodíte na stůl Ultra Ball s 2 kartami, rychle půjdete do decku, najdete hned pokémona, zamícháte balíček a vrátíte ho zpět, tak se dá jasně usoudit, že jste si v hlavě připravili plán, který jste pak rychle zrealizovali, což se dá výjimečně tolerovat (pokud takto nevypadají všechna vaše kola). Avšak pokud přemýšlíte 30 vteřin, jestli zahrát Ultra Ball, poté 15 vteřin, co na něj zahodit a pak dalších 15 vteřin, co si vzít z balíčku a následně 10 vteřin balíček mícháte, tak je to velmi závažný prohřešek proti dodržování tempa hry. Často se říká, že hranice mezi normálním tempem hry a pomalou hrou je často velmi tenká, a tak si na vaše tempo hry dávejte pozor, protože za pomalou hru (slow play) hrozí celkem tvrdé postihy jako např. Double Prize Card nebo i Diskvalifikace.
Další část bude věnována otázkám ohledně vyhodnocování útoků a různých efektů, protože i v tom má spousta hráčů hodně mezer a pokud se to naučíte, tak si ušetříte spoustu času a budete při hře jistější.
První základní termín je "Mezikolo". Mezikolo (jak už název napovídá) je kolo, které se odehrává mezi koly hráčů. Kolo každého hráče začíná líznutím karty na začátku kola a končí útokem nebo předáním kola. Po útoku (a všech jeho vyhodnoceních) nebo po předání kola nastává mezikolo. Zde se řeší všechny efekty karet, které mají na svých efektech napsáno "between turns". Také se zde řeší většina speciálních kondic (házení na spánek, dávání damage countes za otravu a burned).
Jak se tedy vyhodnocuje vlastně útok? Spousta hráčů si tímto opět není jistá, a tak si to zde společně rozebereme. Obecně se dá říci, že se útok vyhodnocuje takto: Nejdříve se udělí damage, následně se provedou všechny efekty útoku/jiných karet a jako poslední věc se kouká, jestli je nějaký pokémon vyřazen. Vezměme si jako příklad GX útok Palkii GX, který nám poslouží jako dobrý příklad. GX útok říká, že udělíte 150 damage a zamícháte všechny energie, které má soupeř na stole zpět do jeho balíčku. Vezměme situaci, kdy Palkia GX svým GX útokem vyřadí pokémona, který má u sebe 2 energie. Byl jsme svědek situace, kdy hráči tuto situaci vyřešili takto: Hráč A zaútočil Palkia GX útokem a vyřadil aktivního pokémona hráče B s 2 energiemi. Následně hráč B zahodil aktivního pokémona s přiloženými 2 energiemi do discard pilu a následně si zamíchal 3 energie, které měl u svých pokémonů na střídačce, zpět do decku. Bylo to správné vyhodnocení útoku? NE! Správný postup při této situaci je tento: Hráč A zaútočí Palkia GX útokem. Hráč B si položí 150 damage na aktivního pokémona (vyhodnocení damage). Následuje fáze vyhodnocení efektů útoku. Při ní si hráč B zamíchá všechny energie, které má na stole do decku. Na stole jich má ale nyní 5 (včetně tich 2 co jsou u aktivního pokémona). Zamíchá si tedy všech 5 energií. Následuje fáze kontroly, jestli je nějaký pokémon vyřazen. Nyní je jasné, že aktivní pokémon hráče B je vyřazen a teprve nyní ho hráč B odhazuje do discard pilu. Jak vidíte, tak při nedodržování tohoto správného postupu vyhodnocení útoků mohou vzniknout různé chyby, a tak doufám, že nyní už to bude jasnější.
Důležité je také zmínit, kdo volí pokémona jako první v případě, že jsou oba vyřazeni zároveň. Pokud se tato situace stane, tak volí pokémona první hráč, který bude mít následující kolo. Avšak pozor! Setkal jsem se mnohokrát se situací, že hráč A vyřadil pokémona hráče B útokem a následně aktivní pokémon (útočící) hráče A byl vyřazen na speciální kondici poison (protože mu zbývalo 10 damage). Opět zde vyvstala otázka, kdo bude volit pokémona jako první. V tomto případě neplatí pravidlo, že pokémona volí hráč, jehož kolo následuje. Proč? Protože v tomto případě nebyli oba pokémoni vyřazeni zároveň. Nezapomínejte, že se speciální kondice jako poison vyhodnocují až mezikoly. Což znamená, že hráč A vyřadil pokémona hráči B. Následně hráč B zvolí aktivního pokémona a teprve nyní nastává mezikolo, kdy je pokémon hráče A vyřazen. To je velmi důležité, pokud by např. oběma hráčům zbývala poslední odměna! V tomto případě by vyhrál hráč A, protože by vzal svoji poslední odměnu ve svém kole a k mezikolu, kdy by potencionálně umřel jeho aktivní pokémon by vůbec nedošlo!
Určitě jste se na mnoho kartách setkali s termínem damage a damage counters. Jaký je v tom rozdíl? Damage je zranění, který pokémon uděluje napřímo. Můžete si to představit jako kdyby pokémon, který uděluje damage fyzicky "napadl" druhého pokémona. To je velice důležité, protože některé karty různě pracují právě s damage. Např. Nová Stakataka GX svojí abilitou říká, že všichni vaši Ultra Beast pokémoni dostávají o 10 méně damage. Pokud tedy budete mít ve hře 1 Stakataku GX a váš soupeř bude hrát Zoroarka GX, tak pokud bude mít soupeř plnou střídačku, tak vám Zoroark udělí do vašeho Ultra Beast pokémona ne 120, ale jen 110 damage. Pro damage se také uplatňuje slabost a odolnost (weakness a resistence), které mají pokémoni vyobrazeny v dolní části karty. Naproti tomu damage counters je pokládání damage counterů. Pokud si někteří z vás pamatují (nebo i stále používáte) papírové "desítky", které jsou často součástí předkonstruovaných balíčků, tak to jsou přesně damage countery, o kterých se v těchto útocích mluví. Pokládání damage counterů je efekt útoku, není to tedy damage (ačkoli to tak může působit). Pokud tedy nějaký pokémon blokuje efekty útoků, tak na něj útokem nepoložíte damage counters. Takový útok má nový Mr. Mime GX. Ten říká, že za každou kartu v soupeřově ruce položíte 1 damage counter na soupeřova aktivního pokémona. Důležité je říct, že při pokládání damage counterů se neuplatňuje slabost a odolnost a efekty karet (jako např. abilita Stakataky GX nebo Professor Kukui), které snižují/navyšují damage na pokládání damage counterů neplatí.
Pokémoni na sobě mohou mít i nějaký efekt, který na ně byl nějakým způsobem dán (ve většině případů útokem). Uveďme si příklad, kdy použijeme útok Volcaniona-EX. Jeho útok říká, že v příštím kole tento pokémon nesmí útočit. Nicméně všechny efekty útoku umístěné na pokémonovi se dají zrušit. Buď nějakou trenérskou kartou (např. Pokémon Ranger) nebo jeho evolucí a nejčastější činnost pro sejmutí efektů z pokémona je jeho dostání na střídačku. Jakmile se pokémon dostane na střídačku, tak jsou všechny efekty, které na sobě má zrušeny. Pokud tedy zaútočíte útokem Volcaniona-EX a následující kolo zahrajete kartu Guzma a dostanete Volcaniona-EX na střídačku a následně ho vrátíte do aktivní pozice, tak můžete opět útočit, protože se efekt útoku, že "tento pokémon nesmí v příštím kole útočit" zrušil.
Hodně nepříjemná situace vás může potkat, pokud oznámíte útok. Ten můžete oznámit několika způsoby. 1. slovně, kdy řeknete jméno útoku nebo nějakým jiným způsobem vyjádříte útok. To může být např. kolik damage udělujete ("za 120") nebo i slovním vyjádřením typu "zabiju". 2. položením kostek na soupeřova aktivního pokémona. Pokud váš útok dělá nějakou damage a vy položíte kostky na soupeřova aktivního pokémona beze slov, tak je to znamení útoku (a nezáleží na tom, jestli jste damage spočítali správně). Zde je kámen úrazu. Pokud nějakým způsobem útok oznámíte a následně se zjistí, že nemůžete útok provést (např. nemáte dostatečný počet energií, útok je nějakým způsobem zablokován, soupeřův pokémon preventuje prakticky celý váš útok), tak jste se dostali do tzv. Attack fáze. Z ní se už nemůže vrátit zpět samovolně. Jediný, kdo vám může dovolit se vrátit zpět do normálního kola je váš soupeř. Pokud tedy oznámíte útok, a pak zjistíte, že jste zapomněli přiložit energii, abyste mohli zaútočit, tak je na vašem soupeři jestli vám dovolí vrátit se zpátky, a tudíž energii přiložit. Pokud ne, tak s tím nemůžete nic dělat a musíte předat kolo. Nebo máte druhou možnost a to použít útok, který použít můžete. Pokud např. váš pokémon útočí za 3 energie (útok, který jste chtěli použít), ale vy po oznámení útoku zjistíte, že energie máte jen 2, tak stále můžete použít jiný útok, který stojí pouze 2 energie. Už ale nesmíte hrát jiné karty okolo. Proto si vždy 2x zkontrolujte, jestli můžete útoky použít a kolik zranění udělují.
Co dělat na turnaji po hře?
Po odehrání kola vás čeká ve většině případů vyplnit a podepsat tzv. result slip. To je papír, kde je vytištěno vaše jméno (včetně POP ID) a jméno vašeho soupeře. Následně pod každým jménem najdete 2 slova - "Won" a "Tied". Won znamená, že daný hráč vyhrál. Tied, že daný hráč remizoval. Pokud tedy vyhraje hráč A, tak zakroužkuje "Won" pod svým jménem a následně se podepíše. Jeho soupeř se poté podepíše pod svým jménem a nic dalšího nevyplňuje. Pokud zápas skončí remízou, tak oba hráči zakroužkují pod svým jménem "Tied" a opět se podepíšou každý pod svým jménem. Žádný jiný způsob vyplnění result slipu neexistuje. Nemůžete tedy u jednoho hráče zakroužkovat "Won" a u druhého "Tied", protože by to byl nesmysl. Povinnost donést result slip (nebo nahlašovat výsledek na turnajích, kde result slipy nejsou) má vždy hráč, který zápas vyhrál. V případě remízy mají tuto povinnost oba. Pokud výsledek nenahlásí, tak riskují, že oba dostanou match lost v tomto kole za zdržování průběhu turnaje. Proto vždy po hře odevzdejte result slip příslušnému judgovi nebo ho odneste na místo, kde se result slipy vybírají a to neprodleně.
Další důležitá Pokémon pravidla a tipy
V této kategorii jsou pravidla a doporučení, která jsem si nebyl jistý do jaké části hry je zařadit (začátek, prostředek či konec). Dá se říci, že následující pravidla platí pro celou hru na turnajích obecně. Nutno podotknout, že pravidla v této sekci nejsou méně významná, než ta výše.
Velmi důležité pravidlo všech Pokémon turnajů je, že nejste oprávněni mluvit ostatním do her. A to v žádné části hry. Pokud tedy 2 hráči rozmíchávají balíček, tak vy s nimi mluvit nemůžete, protože je pak rozptylujete a místo toho, aby připravovali hru, tak si povídají a tím zdržují turnaj (velký problém v kategorii juniors a seniors). Proto nechte hráče hrát. V průběhu hry není dovoleno podávat žádné informace a ani komentovat probíhající zápasy třetími osobami (často dalšími hráči nebo i rodiči). Nějakými na první pohled vtipnými komentáři můžete (ať už přímo či nepřímo) vyzradit nějaké interní informace hry anebo jednomu z hráčů napovědět. Bohužel tato hra je často i o chybách, a pokud hráč nevidí, jak situaci správně vyřešit, tak je to jeho chyba a vy mu nesmíte napovědět. A to ani slovně, tak ani posunky. V případě, že taková situace nastane a nějaká osoba takto ovlivní zápas, tak se vždy tyto situace řeší individuálně. Pokud např. rodič nějakým způsobem napoví svému dítěti, co zahrát (v průběhu hry), tak to může vést až ke game lostu, popřípadě diskvalifikaci daného juniora/seniora z turnaje. I v pravidlech je jasně uvedeno, že v případě tohoto prohřešku je penalizován hráč, který má vztah k napovídající osobě. V případě kategorie masters, kde nemusí být jasně dané vztahy (typu dítě - rodič) je vyřešení situací složitější. Rozhodčí může využít i svých vlastních znalostí a zkušeností. Pokud např. ví, že napovídající osoba je ze stejného týmu, jako hráč, kterému bylo napovězeno, tak může opět penalizovat i hráče, kterému bylo napovězeno. Pokud se toto nedá prokázat, tak je potrestána pouze osoba, která napovídala. Pokud je to hráč, tak opět game lostem nebo diskvalifikací z turnaje. Pokud tato osoba nehraje, tak se tato situace řeší tak, že proviněná osoba musí opustit turnajové prostory. Pokud budete argumentovat, že vás nikdo nemůže odněkud vyhodit, tak věřte, že může. Turnaje se totiž v 99 % případech nyní hrají v soukromých hernách nebo v pronajatých prostorech a pokud se vaše chování (ke kterému napovídaní patří) neslučuje s turnajovými pravidly, tak vás rozhodčí a organizátor mají právo požádat, abyste hernu opustili. Tato penalizace se s vámi může táhnout i dále a např. vám nemusí být dovoleno se zúčastnit dalších turnajů v dané herně. Proto se prosím zdržte veškerých poznámek a komentářů pří sledování her. Nikdy totiž nevíte, kdy byste sami mohli být v opačné situaci a takový komentář "z venku" by vám mohl uškodit. Často se stává, že 2 hráči, co proti sobě hrají, komentují svůj zápas "trash talk". Tady je důležité říci, že 2 hráči, co proti sobě hrají, mohou svůj zápas komentovat a pokud si vzájemně vyzradí nějakou informaci (např. že má jeden z nich 4 Double Colorless Energy v odměnách), tak je to jejich věc. Nicméně vy jako přihlížející, byste se neměli nechat vtáhnout do těchto rozhovorů a pokud ano, tak byste měli pečlivě vážit každý komentář. Protože i zvolání slova "JASNÝ" a plácnutím se do čela potom, co si někdo lízne nějakou kartu, můžete opět napovědět, že to je asi ta karta, kterou daný hráč potřebuje k tomu, aby vyhrál, což nemusí být na první pohled jasné pro daného hráče.
V průběhu hry se může stát, že už nebudete moci vydržet a budete si muset odskočit na WC. Není úplně vhodné, pokud se toto stane a stávat by se to nemělo. Proto doporučuji chodit na WC vždy před začátkem každého kola nebo po jeho konci. Nicméně pokud v průběhu kola budete potřebovat odběhnout (opět častý problém v kategorii juniors a seniors), tak musíte vždy upozornit rozhodčího. Ten poté pohlídá vaše karty na stole a popřípadě nastaví čas, tak aby ani jeden z hráčů nebyl nakonec časově poškozen.
Na turnajích v karetní hře pokémon není dovoleno konzumovat alkohol a to ani pivo. V případě, že se turnaj koná v restauraci, tak opět pokud jste hráč, tak nesmíte alkohol požívat v době turnaje. Také není dovoleno mít otevřené nápoje na stole. Což znamená kelímky nebo otevřené plechovky. Můžete mít láhev s nápojem s uzavíratelným víčkem. Láhev (popřípadě ostatní nápoje) nesmí být nikdy na stole, vždy musí být na zemi/v batohu. Je to preventivní opatření kvůli nehodám, kdy by se rozlilo pití na herní stůl, kde jsou karty. To by vedlo k jejich zničení, a jelikož některé karty mají vysokou hodnotu, tak se toto pravidlo musí dodržovat pro ochranu vašich karet, tak i karet dalších hráčů.
Při zápase nesmíte používat elektronické přístroje. To znamená, že nesmíte během zápasu používat mobilní telefon nebo mít sluchátka. Dále nesmíte používat hodinky, na kterých se dá nastavit a měřit čas. Proto nejsou povoleny digitální hodinky, kde často jdou nastavit stopky a už vůbec nejdou používat hodinky "smart watch", na které vám mohou chodit i zprávy. Opět je toto pravidlo navrženo kvůli bezpečnosti, aby hráči nemohli během hry komunikovat s třetími osobami a třeba si pomocí SMS dávat vědět, co má soupeř na ruce. Stopky by zase mohly sloužit pro perfektní manipulaci s časem, což také není dovoleno. Proto pokud chcete mít hodinky pro orientaci zbývajícího času, tak použijte klasické náramkové hodinky, ty ale musíte mít na ruce. Nesmí být volně položeny někde vedle herního pole.
Poslední věc, kterou bych vám chtěl říci je: mějte na paměti, že všechny penalizace jsou doporučeny. To znamená, že rozhodčí má předepsáno kolem jakého postihu by se měl pohybovat v základu. Nicméně díky tomu, že jsou penalizace doporučené, tak může postih snížit, ale i zvýšit. Záleží na okolnostech. Např. pokud rozhodčí usoudí, že se nějaká situace stala omylem, tak může penaltu snížit. To je často případ kategorií Juniors a Seniors, kde se často objevují chyby z nepozornosti nebo nezkušenosti díky nízkému věku, ale nelze to brát jako samozřejmost, protože jsou známy i případy juniorů a seniorů, kteří podváděli úmyslně. Kategorie masters je opět složitější. Rozhodčí opět může přihlédnout i k vlastním osobním zkušenostem a historii daného hráče. Pokud např. na turnaji typu League cup je za pomalou hru doporučená startovací penalizace caution (malé varování), tak pokud nějaký nováček hraje pomalu, tak mu rozhodčí většinou udělí caution. Nicméně pokud na turnaji League Cup hraje pomalu hráč, který byl už v minulosti (na jiných turnajích) několikrát upozorňován, aby hrál rychleji, a s dalšími turnaji se jeho tempo hry nezrychluje, tak rozhodčí může udělit jako první penalizaci na turnaji League Cup i Warning (velké varování), které se normálně uděluje jako první penalizace na turnajích regionals a výš, protože opakovaně na jiných turnajích takovýto hráč nezrychluje své tempo. Důležité je říci, že za 2 warningy za tu samou věc dostanete většinou Double prize card penalizaci. To znamená, že k tomu aby soupeř vyhrál hru, mu bude stačit, aby vzal o 2 odměny méně, než musí (když se hraje na 6 odměn, tak mu stačí vzít 4 odměny). V poslední době je na velkých turnajích zajímavý trend, který hráči vítají. Pokud hráč hraje pomalu a dostane penalizaci, tak se navíc nastaví i čas, který svojí pomalou hrou ze hry "sebral". Hráč hrající pomalu tedy nezíská absolutně žádnou výhodu v podobě "sebraného" času, který by se mu i za cenu Warningu/jiné penalizace vyplatilo vzít a naopak ještě dostane samotnou penalizaci. Dávejte si proto pozor na dodržování pravidel.
Všechny důležité informace k turnajům, organizovanému hraní, pravidla v angličtině nebo errata najdete na oficiální Pokémon stránce pod Play! Pokémon Rules & Resources.
Doufám, že nyní bude hodně situací na turnajích jasnější a budeme hrát plynulé turnaje bez minima problémů!
Martin Janouš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pokémoni opět v McDonalds!
Tři dny mi trvalo, než jsem sehnal všech 15 karet. Teď už delší dobu nechci Happy Mealy ani vidět, jak mi bylo špatně.
všechny komentářeNový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentáře