Novinky
Pokémon-guru.cz radí začínajícím - základní strategie karetní hry Pokémon
Ahoj. Tento článek se výjimečně nebudu věnovat rozboru nějakému jednomu balíčku, ale po konzultaci s adminem jsem se rozhodl, že tento článek věnuji Vám, nováčkům, a rozeberu herní scénu, neboli modified tak, aby se každý mohl orientovat v základních strategiích současné doby.
1. Rychlosti není nikdy dost, aneb rychle a průměrně
Prvním typem balíčku jsou decky, které využijí především své rychlosti a drtí soupeře od zezačátku. V prvních kolech dokáži vyvinout celkem vysoké damage, ale postupem času se toto damage stává čím dál tím menším a ne tak efektivním. Konkrétní příklad – když dáte T2 80dmg, kor v kombinaci s Pokémon Catcherem, může to být pro soupeře drtící. Ale když dáte v po 15-ti minutách hry 80dmg, tak to zas tak vysoké damage není, kor ve fieldu Pokémonů-EX s vysokým HP. Tyto balíčky využívají hlavně Basic Pokémony, popř. i některé Stage1 Pokémony.
U Basic Pokémonů je na té profesionální úrovni CTM, neboli Celebi/Tornadus/Mewtwo-EX. Tento balíček je postaven tak, aby T1/T2 útočil přes Tornadusův Hurricane, čímž v začátku vyvinete celkem nepříjemné damage. Ale postupem času se toto damage stává ne tak moc účinným jako v začátku a koncovka balíčku CTM po 4. odměně je celkem nejasná. Ale díky své rychlosti v začátku dokážete soupeře zastrašit a on málo co vysetupuje, jelikož vy mu dokážete zabít slabší Basic Pokémony hned ze začátku. Na té nováčkovské úrovni mohu jmenovat např. Cinccino BW nebo Zoroarka BW. Tito Pokémoni dokáží dát za 1 DCE 100 a více damage, cenově se pohybují do ceny 40,- za kus, takže na nich nováčci dokáží postavit celkem levný a účinný balíček.
2. Radši si počkám, aneb pomalu a drtivě
Tento typ balíčku je přesným opakem prvního bodu. Tyto balíčky mají slabší rozjezd, jelikož potřebují vysetupovat své silné bijce, pro které nebude problém cokoliv zabít na ránu nebo alespoň dávat více jak 100 damage každé kolo. Do této sekce se v dnešní době dá zahrnout každý slušnější Stage2 balíček. Ano, některé balíčky můžete postavit na speed, ale pak ztrácejí zase na damage. Bohužel, tito Pokémoni většinou trpí celkem vysokým retreatem. Tento typ decků je u nováčků celkem rozšířen, jelikož Pokémon, co dává 150dmg, je přece silný ne? :)
Co mě tak napadá, tak bych sem mohl zařadit třeba balíčky založené na Magnezonovi Prime. Tento elektrický Pokémon má 140HP, což není nejméně, retreat má dost vysoký (3 energie) a dokáže zabít jakéhokoliv Pokémona – a to doslova. Ale ono vysetupovat z malého Magnemita Magnezona je poměrně těžké, kor když narazíte na rychlé balíčky, které dokáží vyřadit malé Magnemity. Ale pokud se tento balíček dokáže přehoupnout přes prvních pár kol, tak to konečně rozjede. Dále sem mohou spadat ohnivé balíčky založené na Typhlosionech Prime či Emboarech BW nebo se mohou objevit balíčky s Hydreigonem NV. Když je vyložíte, dáváte celkem vysoké damage.
3. Blokuj, blokuj a blokuj, hlavně se zaměř na trenéry
Některé balíčky se zaměřily a využili hlavně jednoho Pokémona – Vileplume UD. Tento Pokémon blokuje oběma hráčům hraní jejich Trenérů. Toto dokáže soupeře nepříjemně zdržet, jelikož rychlé balíčky chtějí využít své rychlosti a využívají všech možných Ballů a Trenérů na zvýšení své rychlosti. Nebo ty pomalejší se snaží svůj handicap nějak zredukovat a to se většinou daří právě pomocí Trenérů. A Vileplume je soupeři zastaví. Hráč, který hraje Vileplume, je na to samozřejmě připraven a z Trenérů hraje většinou jen Comunikace a Rare Candy na to, aby Vileplume dostal co nejrychleji do hry. Zbytek musí zařídit Supporteři jako Oak, N, Sage či Juniper.
TrainerLock balíčky se většinou točí okolo Mewa Prime. Mew je Basic Pokémonem, což znamená minimální námahu na set-up, navíc s vhodnou kombinací Pokémonů dokáže vyvinout vysoké damage. Celkem hodně se hrál Mew/Vileplume/Jumpluff, kde Mew dával až 120dmg za 1 energii jakožto Basic Pokémon. Dnes se Mew využívá hlavně v kombinaci s Vanilluxem, kde Vanilluxe dává paralýzu a Vileplume blokuje zákeřné Switche. Když už člověk byl u toho locku, proč soupeře nezalockovat úplně? Proto se občas po boku Vileplume objevil třeba i Cobalion NV nebo Beartic EP, kteří lockují útoky. Pro nováčky by nemuselo být úplně špatné kombo Mismagius UD/CL s Vileplume – Mismagius dá 30dmg za každého Trenéra a Supprotera na soupeřově ruce. A díky tomu, že vy soupeři blokujete hraní Trenérů, tak oni se mu tam časem nahromadí a Mismagius dokáže dát velké damage.
4. Jen ať si zaútočí, vždyť mě stejně nezabije, pokud tedy sám nebudu chtít
Vyberu si takového Pokémona, kterého mi soupeř dá na ránu jen těžko. Nabiju ho na hodně energií za vysoké damage … a na lavičku si umístím Reunicluse BW. Tento duch dokáže pomocí své Ability, Damage Swap, přehazovat damage countery na vašich Pokémony, jak jen budete chtít. Základem je mít nějakého silného Pokémona, nejlépe se 150HP a více, popř. celkem zajímavý Pokémon může být i Donphan Prime. A každé kolo z tohoto Pokémona sundáte pomocí Reunicla všechny nebo většinu damage, a soupeř tak v aktivu vidí jen nepropustnou zeď. Nevýhodou tohoto Pokémona je jeho HP – Stage2 a 90HP? To je hodně málo, navíc retreat za 2 energie také není příjemný, když je field plný Pokémon Catcherů. Takže Reuniclus se většinou hrál v TrainerLocích, které dokázali Catchery nebo Reversaly zastavit.
První TrainerLock, který jej využíval, byl tzv. Ross Deck. Tento deck využívá mnoho Pokémonů, především Donphana Prime s Dragon Pokémony. Bohužel, díky tomu, že musel setupovat 2 Stage2 plus útočníky … Ukázalo se pár balíčků, které ho dokáží snadno přejet. Tento deck využíval z části i druhou strategii. Dále se Reuniclus hrál s Gothitelle. Ta, pokud je v aktivu, lockuje soupeři Trenéry. Bejvával field, kde dát více jako 120dmg bez Trenérů bylo obtížné a taky že nebyl žádný slušný psychický tech, proto se Gothitelle celkem hrála. Bohužel, dnes, kde si každý druhý Pokémon střílí za 150dmg a existuje Mewtwo-EX, tak Gothitelle musela ustoupit. Na Reuniclovi by mohli vznikat zajímavá komba, bohužel mu herní scéna moc nepřeje.
5. Profesionálové to berou po více odměnách, aneb spread
Spread je v překladu nějaké rozšíření. V Pokémonech se tento termín využívá jako zranění několika Pokémonů jedním útokem na jednou. Nezraníte tedy jen aktivního Pokémona nebo jednoho Pokémona na lavičce, ale třeba 3 a více Pokémonů. Samozřejmě nemůžete počítat, že budete dávat 100dmg do každého Pokémona, ale dáváte celkem málo damage, ale ono se to po pár útocích seskupí a vzít si najednou 4 odměny celkem není špatné. Nevýhodou je, že když nedokáže rozjet spread co nejrychleji, může se stát, že prohrajete o 1 útok – a to může znamenat třeba i 3 odměny.
Nejkrásnějším příkladem spreadu je Kyurem NV. Kyurem dá dvým útokem Glaciate 30dmg do každého soupeřova Pokémona. 30dmg není nejvíce, ale spočítejte si, že když tento útok použijete v druhém kole … Tak kde pak jsme za 5 kol? Každému Pokémonovi dáte 150dmg a to si myslím přežije málokdo a berete najednou třeba 4 odměny. Horší variantou může být Shiny Suicune z Call of Legend. Nebo se dá využít i třeba Hydreigon NV či Chandelure ND, kteří zraní celkem 3 Pokémony.
6. Damage jen přes útoky? Využívej schopnosti Pokémonů!
Některý hráči se možná nespokojí jen s rozdáváním damage přes útok a budou chtít využívat i Power / Body / Ability Pokémonů, aby si vypomohli a že tato výpomoc bude mít na hře celkem velký podíl. Zatím bohudík není nic, co by Body / Power / Ability lockovalo (zatím!).
Na turnajích se objevuje např. takový Chandelure NV, která dokáže přes své Ability rozdat až 3 damage countery. Stáhnete ji za jinou a už to máte 6 žetonů jen za Ability, ještě vám zvýbá útok! Nebo takovou horší Chandelure může být Kingdra Prime, která si dá 1 damage counter, kam bude chtít. Popř. pro ty málo movité je tu např. Ampharos Prime, který přes své Body dá 1 dmg counter každému Pokémonovi, ke kterému přidá soupeř energii. Když máte 3 Ampharose, tak si soupeř za každou energii dá 3 damage countery …
7. Hoření, uspání, zmatení … aneb využití speciálních kondic
Speciální kondice tu byly už od samých počátků hry. Speciálních kondic je celkem 5 – uspání, paralyzování, zmatení, hoření a otrávení. A buď soupeři zakáží útočit, anebo ho budou nějakým způsobem užírat přes HP. Bohužel pro speciální kondice, většina z nich je na hodu kostkou a dají se snadno zrušit – např. stažením či vyvinutím.
Jednoho Pokémona založeného na speciální kondici jsem psal již nahoře – Vanilluxe NV, který je založený na paralýze, podle mého nejsilnější speciální kondici. Klasickým nováčkovským deckem využívajícím speciální kondice je Leafeon. Leafeon dá 50dmg za každou speciální kondici na Bránícím Pokémonovi. A to jdete ihned hledat co nejvíce Pokémonů, co rozdávají různé speciální kondice. Asi nejlepším takovým to Pokémonem je Roserade UL. Ta dává speciální kondice za přidání energie - když k ní přidáte Travní energii, dáte soupeři zmatení; pokud Psychickou, dáte otravu. A pokud dáte Rainbow, tak dáte obě najednou. Když k tomu přidáte ještě třeba Houndooma Prime, dáváte soupeři za 1 energii 150dmg + ještě 3 speciální kondice …
8. Je mnoho způsobu výhry, ne jen odměny, aneb discard
Jedním ze tří způsobů výhry je ten, že si soupeř nebude moct líznout na začátku kola kartu – dolíže si balíček. Ano, při hodinových hrách se to stane od sebe, ale jaksi hodinové hry si nezahrajeme, tak soupeři v tom dolízání trochu pomůžeme ne? V této taktice se moc nezaměřujete na braní odměn, ale své útoky zaměřujete na co nejlepší discard soupeřových karet. Takže si nevezmete ani jednu odměnu, ale přitom vyhrajete.
Na profesionální scéně se objevuje poměrně levný balíček, který by zahrál snad každý druhý hráč, a to Durant. Jeho útok, Devour, zahodí soupeři kartu z vrchu za každého Duranta ve hře. Máte 4 Duranty ve hře, každé kolo soupeři zahodíte 4 karty z vrchu. A díky tomu, že toto začnete dělat od prvního kola, tak než soupeř něco vysetupuje, tak mu jen přes tento útok zahodíte 30 karet … A kde jsou karty, které si líznul na začátku, kde jsou odměny, kde je povinné lízaní na začátku, kde jsou karty vyložené do hry … Ono by se člověk divil, jak rychle se ty karty ztratí. Ale jsou tu i další karty, jako např. Sharpedo TM, který soupeři zahodí celou ruku. Nebo třeba takový Ambipom TM, který po Judgovi nechá soupeři na ruce jen 2 karty a když k němu přidáte ještě Weavila UD … Tyto dva decky nezahazují až tolik karty z decku jako spíše z ruky. A když soupeř nemá nic na ruce, nemůže ani útočit. A aby si nelízl něco dobrého, je dobré využít Slowkingy … :)
9. Není nad to přidat si několik energií za kolo
Pomocí různých Pokémonů máte možnost přidat si více energií za kolo k jednomu Pokémonovi, a to jak energie z decku, tak z ruky či z hrobu. To, že můžete přidat více energií za kolo, využívají balíčky, kde útoky stojí 3 a více energií, a tyto decky možnost přidat více energií za kolo nehorázně zrychlí.
Říkat něco o Zekeelu je snad zbytečné – tento balíček funguje díky Eelektrikovi NV, který vytahuje energie z hrobu. Jeho předchůdce, ZPS(T), zase využíval kombinaci Pachirisu, která energie přidala z ruky, a Shaymina. Další Tier1 deck – CTM – nevyužívá náhodou Celebiho, který přidá opět energii z ruky přes schopnost? Toto je pořád jedna a ta samá pohádka do kola. Dalšími kartami, které přidají více energií za kolo, jsou: Emboar BW, Typhlosion Prime, Feraligatr Prime a Electrode Prime (z těch hratelných).
10. Kouknu, co se hraje, a postavím si anti-deck, aneb útoky na Weakness
Další možností, jak se dobře umístit na turnaji, je postavení anti-decku na herní scénu. V dnešní době silných Basic Pokémonů a Prism energie není problém postavit konzistentní balíček využívající tuto strategii. V čem tento trik spočívá? Uvedeme si příklady na aktuální herní scéně:
Oblíbeným balíčkem je CTM. Tornadusovi vadí elektřina, tak si do balíčku zařadím 2 Thunduruse. Dále je tu Mewtwo-EX. Tomu vadí psychika, proto si také do decku zařadím 2 Mewtwo-EX. Zekromové by mi mohli nadělat paseku, proto si do decku zařadím 3 kamenné Pokémony – Terrakiony, popř. Landoruse. Dále se mezi top decky řadí Durant. Jakožto většině metalických Pokémonů, i jemu vadí oheň, proto využiji Victiniho NV (s Dark Explorers mohu využít Heatmora; stačí jeden, protože vám ho Durant nikdy nezabije). Občas se objeví i deck Straight Terrakion (který je založen na této strategii, který je anti-deck na Zekeel a má nad ním pomalu autowin), kterému vadí tráva. Využiji proto třeba Virizoona EP. Bum, mam anti-deck na nejlepší balíčky na scéně – Thundurus/Mewtwo/Terrakion/Landorus/Victini/Virizion. Přidám k tomu 4 Prism energie, 4 Rainbow Energie a cca 6 basic energií. A mohu jít na turnaj! Neříkám, že toto je BDIF (Best Deck In Format), ale pro vyznavače této strategie to nemusí být špatné :). Jen si dejte pozor, herní scéna se neustále mění, hlavně s příchodem nové sady.
11. To, co je v aktivu, mě nezajímá, zabíjím Pokémony na lavičce!
Možná si řeknete, že toto je celkem podobné spreadu. Spread dává všude (či na několik míst) málo, ale tato strategie využívá to, že dá na jednoho Pokémona více damage. Většinou se využívají Pokémoni, kteří si vystřelí, kam chtějí – jak už do aktiva, tak i do Pokémona na lavičce. Když soupeř něco vyloží a řekne si, že si to v dalším kole vyvine, vy mu to zatrhnete a odstřelíte mu tu malou potvoru, ještě když je malá. Nebo když hrajete proti Vileplume – tu si přes Catcher nepřitáhnete a vás ten TrainerLock celkem štve, tak to jednoduše odstřelíte.
Když sáhneme do historie, nejkrásnějším příkladem je (tedy spíše byl) Garchomp C Lv.X. Dnes bych jako hlavního zástupce viděl Zebstriku ND – za [L][L][C] energie všechny elektrické zahodí a dá 80 damage, kam bude chtít. Popř. některé elektrické balíčky využívají i Zapdose ND na jeho útok Random Spark. Se sadou Dark Explorers, podle mého, celkem často uslyšíme o Raikou-EX, který má podobný útok jako Zebstrika, akorát že dá 100 damage. Navíc je to Basic se 170HP a s Eelektrikem NV … Jo, to bude silná kombinace :).
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře