Novinky
Radiant Pokémoni a další nové mechaniky v karetní hře Pokémon
Radiant Pokémoni, ale i další nové či znovuobjevené mechaniky karet charakterizují nejaktuálnější sadu karetní hry Pokémon Astral Radiance. A právě dnes si je představíme!
Radiant Pokémoni – obdoba ACE SPEC se po 10 letech vrací!
Pozornému hráči neuniklo, že v edici Pokémon Sword & Shield: Astral Radiance vyšli hned tři Radiant Pokémoni. Radiant Pokémoni se od ostatních liší tím, že je možné hrát jen jednou v herním balíčku a také jen jednoho celkově. Svým způsobem se tato herní mechanika velmi podobá trenérským kartám ACE SPEC z bloku Black & White, které také bylo možné hrát pouze jednou, tj. jeden ACE SPEC na balíček. Mezi hráči je na formátu Expanded dodnes takřka nutností právě jedna kopie Computer Search (Boundaries Crossed) nebo Dowsing Machine (Boundaries Crossed) nápadně připomínající výborné trenérské karty z vůbec prvních edic karetní hry Pokémon. Zkrátka, ACE SPEC jsou tak silné, že i po deseti letech je využívá naprostá většina balíčků tohoto formátu. A Radiant Pokémoni mají našlápnuto dosáhnout podobného! Jsem přesvědčen, že podobně jako v případě ACE SPEC, budou hráči přemýšlet ne o tom, jestli do balíčku Radiant Pokémona zařadit, ale o tom, kterého do balíčku zařadit. To ostatně platilo i o kartách Prism Star z bloku Sun & Moon, se kterými jsou Radiant Pokémoni někdy mylně zaměňováni. Každou jednotlivou Prism Star jste mohli hrát v balíčku pouze jednou, ale mohli jste mít v balíčku více různých Prism Star – to je zásadní rozdíl.
Edice Astral Radiance nám představila první tři Radiant Pokémony – Radiant Heatrana, Radiant Greninju a Radiant Hawluchu. Všichni tři se hodí do jiných typů balíčků. Troufám si tvrdit, že Radiant Heatran najde uplatnění ve všech ohnivých balíčcích využívajících stadion Magma Basin (Brilliant Stars), který nejen k Heatranovi připojí energii, ale rovněž ho zraní. Druhou možností, jak dostat na Heatrana zranění, je také nový stadion Gapejaw Bog, o kterém jsem psal v minulém článku. Radiant Greninja se zase skvěle hodí do balíčků, kteří pracují se energiemi v odhazovacím balíčku – nově tedy například Palkia V Star (Astral Radiance) nebo temné a kovové balíčky využívající trenérských karet Dark Patch (Astral Radiance) nebo Metal Saucer (Sword & Shield). Nakonec Radiant Hawlucha je ze všech tří asi ta nejuniverzálnější – přidává zranění do soupeřových Pokémonů V Max. Těch se dodnes hraje celá řada a Radiant Hawlucha tak najde místo téměř všude tam, kam se nehodí předešlí dva Radiant Pokémoni.
Edice Pokémon GO vycházející na začátku července významně rozšíří základnu Radiant Pokémonů. Hned tři Radiant Pokémony bude představovat první trojice starterů, resp. jejich nejvyšší evoluční fáze – Venusaur, Charizard a Blastoise. Schopnost Radiant Venusaura je trochu sama o sobě novou mechanikou, protože je možné ji aktivovat až po útočné fázi vašeho kola. Radiant Charizard zase nápadně připomíná Galarian Zapdose V (Chilling Reign), jehož cena za útok se za určitých podmínek ve hře snižuje. A konečně Radiant Blastoise, kterého budou hráči srovnávat se schopností Radiant Greninji. Také pracuje s odhazováním energií, ale pouze vodních a místo lízání karet uděluje dvě zranění podobně jako dnes Inteleon (Chilling Reign). V Pokémon GO vyjde i Radiant Eevee, pro kterého zatím bohužel nemáme anglickou kopii. V srpnové sadě se pak můžeme těšit na Radiant Gardevoir, Radiant Hisuian Sneaslera nebo Radiant Steelixe!
Grant – Supporter karta, kterou budete chtít mít v discardu
Poměrně nenápadnou kartou supportera je v edici Astral Radiance Grant navyšující zranění vašim bojovým Pokémonům. Nechám na vás, zda je karta někdy využitelná a zaměřím se na poslední část textu. Karta říká, že pokud se Grant nachází v průběhu vašeho kola ve vašem odhazovacím balíčku, můžete z ruky odhodit dvě jiné karty a Granta si vzít na ruku. Není až zase tak vzácné, pokud se z odhazovacího balíčku vytahuje svojí schopností Pokémon (např. na Expandedu dodnes hraný Exeggcute (Plasma Freeze), ale u trenérské karty toto vidím poprvé. Mírnou podobu vidím u vybraných trenérských karet Tag Team z bloku Sun & Moon, které vedle hlavního efektu měly ještě doplňující, nepovinný efekt (např. Guzma & Hala (Cosmic Eclipse)). Zkrátka, doplňující efekt Granta nahradí dnes neexistující trenérské karty na formátu Standard vytahující jiné trenérské karty z odhazovacího balíčku. Na Expandedu stále máme oblíbený VS Seeker (Phantom Forces).
Návrat útoků Pokémonů zdarma
Poprvé se karty s bezplatnými útoky objevily v bloku Diamond & Pearl. Mezi lety 2011 a 2016 se naopak neobjevovaly vůbec a až s blokem Sun & Moon v roce 2017 začaly tiskárny opět tisknout prázdné kolečko u energetické ceny útoku. Nyní, po zhruba dvouleté pauze, se tyto karty vrací.
Sudá, lichá? Sudá. Sudá! Začni ty!
Možná si ještě vzpomínáte na úspěchy Volcaniona (Unbroken Bonds), který tvořil pevný základ ohnivých balíčků právě tím, že jeho útok, v případě, že bylo první kolo a vy jste hru nezačínali, připojil k vašim Pokémonům dvě další (= 3) energetické karty. Podobně si dnes na formátu Standard můžete zahrát Cresselii (Chilling Reign) v psychických balíčcích. V Astral Radiance vyšly hned tři karty, které tuto mechaniku oživují – Hisuian Voltorb, trenér Wait and See Turbo a Shaymin. První dvě jmenované slouží taktéž k energetické akceleraci, Shaymin pak ke hledání karet, což můžete využít třeba v balíčku s novou Vespiquen (Astral Radiance) a trenérem Sweet Honey (Astral Radiance).
A nakonec – Pokémoni z regionu Hisui
Astral Radiance je první sadou, ve které se objevují Pokémoni a trenérské karty z regionu Hisui. A nebyla by to karetní hra Pokémon, aby nebyla vymyšlena i drobná mechanika/zvýhodnění vztahující se právě na tyto karty – můžete se na ní těšit již v srpnové sadě podobně jako na další Radiant Pokémony.
Tím se s Vámi loučím a těším se u dalšího článku!
Otakar Bursa
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.