Ostatní
Pokémon Video Game Championships
Pokémon Video Game Championships
by madvorak
Tento článek pojednává o oficiálních NDS turnajích pořádaných Pokémon Company International. Těmto turnajům předcházelo americké turné JAA (Journey Across America) v GBA hrách pořádané k 10. výročí Pokémonů. Od té doby se soutěží ve hrách na Nintendo DS a rozsah celé záležitosti se zvětšuje. Všechny turnaje jsou v Double Battle.
Na průběh turnajů (především těch starších) usuzuju především z různých reportů a videí, proto se snadno můžu mýlit zejména v procedurálních záležitostech. Zejména si tedy nejsem jistý tím, která kola se hrála na 2 vítězné zápasy.
Až do roku 2010 se turnaje konaly ve 2 věkových kategoriích: do 12 let a od 13 let. Od roku 2011 se turnaje konají ve 3 věkových kategoriích jako v PTCG. Budu uvádět pouze mistry světa té starší věkové kategorie.
Pokémon Video Game Showdown 2007
V roce 2007 se konalo první z řady mezinárodních klání. Kvalifikační turnaje proběhly pouze v USA a Japonsku. Hlavní turnaj (tzv. mistrovství světa) se uskutečnil v městě Kona na Hawaii.
K zápasům se používaly hry Diamond and Pearl. Hráči přihlásili 4 Pokémony na lv. max. 50. Nesměli hrát následující Pokémony: Dragonite, Mewtwo, Mew, Tyranitar, Lugia, Ho-oh, Celebi, Kyogre, Groudon, Rayquaza, Jirachi, Deoxys, Rotom, Dialga, Palkia, Giratina, Phione, Manaphy, Darkrai, Shaymin a Arceus. Předmět Soul Dew byl zakázán. TOPky turnajů se hrály prostřednictvím hry Battle Revolution na konzoli Wii.
Mistrem světa se stal Japonec Izuru Yoshimura se svým Trick Room teamem.
Pokémon Video Game Showdown 2008
Kvalifikační turnaje se konaly opět jen v USA a Japonsku. Hlavní turnaj (tzv. mistrovství světa) se konal v Orlandu ve Floridě. Tam se také všem účastníkům rozdával speciální Lucario.
Pravidla byla stejná jako v roce 2007.
V roce 2008 se mistrem světa stal opět Izuru Yoshimura se stejným Trick Room teamem. Ten je od té doby považován za génia, který dokáže eliminovat náhodu a nespoléhá v cestě za vítězstvím jen na překvapení soupeře, ale podává dokonalé výkony i poté, co jsou na něj soupeři předem připraveni. Druhý skončil Japonec Yasuhito Kajiwara.
Video Game Championships 2009
V roce 2009 se série NDS turnajů přejmenovala na Video Game Championships a k americkým a japonským kvalifikacím přibyly i Evropské: v Británii, v Německu a ve Francii. V USA se změnila organizace kvalifikačních turnajů. Konalo se tam několik Regionals a jeden Nationals. Problém byl v tom, že na každém turnaji byl počet hráčů omezen na 128 pro každou věkovou kategorii. Takže o tom, kdo bude hrát, běžně rozhodoval los. Na Nationals měli první 4 hráči z každého Regionals z každé věkové kategorie vstup zaručen a ze zbytku se zase vybíralo losem. To byl příšerný systém. Z každého evropského turnaje postupovali 2 nejlepší hráči z každé věkové kategorie na World Championships (počty postupujících hráčů z ostatních Nationals neznám, byly mnohem větší). V Evropě na losování účastníků naštěstí vůbec nedošlo. Na kvalifikačních turnajích byl rozdáván Shiny Milotic. Zatímco všechny turnaje v USA využívají švýcarský systém a TOPku na 2 vítěžné zápasy, v Evropě jsou celé turnaje pořádané vyřazovacím stylem na jediný zápas. To je pravda doteď a dost mi to vadí. Mistrovství světa se konalo v San Diegu v Californii. Tam všichni účastníci dostali speciálního Lucaria. TOPky turnajů se opět hrály prostřednictvím hry Battle Revolution na konzoli Wii.
Hráči v USA a Japonsku používali novou hru Platinum, v Evropě se používaly ještě hry Diamond and Pearl. Hráči přihlásili 6 Pokémonů na lv. max. 50. Nesměli hrát následující Pokémony: Mewtwo, Mew, Tyranitar, Lugia, Ho-oh, Celebi, Kyogre, Groudon, Rayquaza, Jirachi, Deoxys, Rotom, Dialga, Palkia, Giratina, Phione, Manaphy, Darkrai, Shaymin a Arceus. Dragonite se mohl hrát, protože byl na eventu rozdán na lv.50, přestože se normálně vyvíjí až na lv.55. Předmět Soul Dew byl zakázán. Žádného Pokémona ani předmět hráč nesměl hrát více než jednou. Na začátku zápasu hráči vybrali 4 Pokémony. Při tom se jim ovšem neukázal soupeřův team, takže výber z 6 Pokémonů měl význam jen v TOPce (hrané na 2 vítězné zápasy). Tato omezení byla podobná jako v předchozích letech, jen přibyla ta možnost výběru ze 6 Pokémonů. TOPky turnajů se hrály prostřednictvím hry Battle Revolution na konzoli Wii.
Mistrem světa se stal Japonec Kazuyuki Tsuji s Goodstuff teamem. Na druhém místě se umístil Tasuko Mano, také Japonec. Z toho byli američtí hráči značně znepokojeni. Velkým překvapením bylo, že 4. místo obsadila s Rain Dance teamem Grace Beck, mladá hráčka z Kanady, příbuzná k hráči Christopher Tsai, který vyhrál kvalifikaci v Los Angeles v roce 2008 a následně skončil 3.~4. na Worlds.
Video Game Championships 2010
V roce 2010 Španělsko přibylo mezi země s vlasním Nationals. Byl zvýšen počet účastníků, takže se myslím nemuselo losovat. Mistrovství světa se konalo na Hawaii ve městě Kona (stejně jako Showdown 2007). Na kvalifikačních turnajích byl rozdáván Shiny Eevee, na Worlds byl rozdáván speciální Crobat.
Také pravidla se drasticky změnila. Soutěžící používali hry Heart Gold and Soul Silver. Ty umožňují auto level adjusting (při Flat Battle jsou levely Pokémonů na levelu přes 50 sníženy na 50). Proto nebyl omezen maximální level, jen pro zápasy snížen na 50. To ovšem znamenalo, že se mohli hrát i Pokémoni, kteří na levelu 50 neexistují, a mohli umět útoky, které se učí až na vyšších levelech. Mezi zakázané Pokémony byli zařazeni pouze tito: Mew, Celebi, Jirachi, Deoxys, Phione, Manaphy, Darkrai, Shaymin a Arceus. Do tohoto seznamu byli zařazeni jen ti Pokémoni, které si nedokážou získat všichni hráči (protože byli rozdáni pouze na eventu nebo byla cesta k nim otevřena pouze na eventu nebo to byl Manaphy / Phione, který potřeboval quest z Pokémon Ranger). Z následující skupiny tzv. ubers mohl každý hráč hrát max. 2 Pokémony: Mewtwo, Lugia, Ho-oh, Kyogre, Groudon, Rayquaza, Dialga, Palkia a Giratina. Předmět Soul Dew byl stále zakázán. Opět se nesměli hrát 2 stejní Pokémoni ani 2 stejné předměty. To omezení 2 ubers platilo pro zápas, ne pro celou šestici Pokémonů. Proto si hráč mohl zaregistrovat až 4 ubers a 2 jiné Pokémony, ale ty 2 jiné Pokémony musel použít vždy a z těch 4 ubers musel vždy vybrat 2.
TOPky turnajů se tentokrát hrály přímo s hrami Heart Gold and Soul Silver na NDS, protože Battle Revolution neumožňuje auto level adjusting.
Tato změna pravidel vyvolala bouřlivé reakce, zejména mezi Američany v čele se Smogon University. Potom, co 3x za sebou vyhrál Japonec, byla pravidla ještě více přizpůsobena Japoncům. Přestože hry Heart Gold a Soul Silver nepřinesly nic moc nového do soutěžního hraní, změna pravidel zcela zásadně změnila tuto turnajovou sérii. Celá hra se stala ofenzivnější a více záleželo na štěstí než dříve.
Zatímco v předchozích ročnících byla manipulace s počasím celkem vzácná, tady se stala tím nejdůležitějším znakem teamu. Dobrým se stal Sunny Day team s Groudonem a ještě lepší se stal Rain Dance team s Kyogrem. Někdo hrál Kyogra nebo Groudona hned nahoře. Proto bylo potřeba ho mít pomalejšího než soupeř, pokud měl soupeř toho druhého, aby se vlastní schopnost aktivovala později a vlastní počasí převládlo. K tomu se hráči stavěli různě a převládající postoj se během testingu a amerických Regionals měnil. Nejprve hráči hráli tyto Pokémony nahoře. Aby jejich počasí převládlo, začali Groudonovi a Kyogrovi ubírat EV v rychlosti. Potom přešli na povahu snižující rychlost a dokonce ubírali IV v rychlosti. Někteří to dotáhli až k bodu, že hráli nejen minimální rychlost, ale dokonce i lv.49 místo lv.50. Nakonec hráči zjistili, že je lepší Pokémona spouštějícího počasí nemít nahoře. V prvním kole zjistilim, co soupeř hraje, a většinou hned jednoho z Pokémonů stáhli, aby spustili svoje počasí. Pokud měl ovšem jeden z hráčů v záloze Groudona a druhý Kyogra, převládlo počasí toho hráče, který stáhl pomalejšího Pokémona (nehledě na rychlost Groudona a Kyogra). Kdo nehrál nic z toho, to alespoň narušoval Rayquazou nebo měnil na krupobití Abomasnowem.
Také Trick Room teamy dostaly úplně jinou podobu a smysl. Do té doby byly Trick Room teamy založené na promyšlené strategii s komplikovaným set-upem. Nyní byla celá scéna mnohem útočnější a takové teamy by neměly moc šanci. Proto se Trick Room teamy přeorientovaly na přímočaré útočení s využitím Trick Room, protože také přibylo rychlých Pokémonů.
Zatímco v předchozích ročnících nebylo žádné overpowered kombo, v roce 2010 se vyskytl team, který neměl problémy prakticky s ničím jiným: Palkia, Hitmontop, Kyogre a Abomasnow, nazvaný TopOgre.
Mistrovství světa vyhrál Američan Ray Rizzo (známý jako BlueCookies) se svým Dominant Slow MultiWeather Trick Room GoodStuff teamem. Ten team měl nespočet možností, což se uplatnilo zejména v TOPce (hrané na 2 vítězné souboje). S neuvěřitelným štěstím porazil ve finále Japonce Yasuki Tochigi. Na 3. a 4. místě se umístili Japonci Isao Yoshioka a Wataru Onishi.
Video Game Championships 2011
Letos je tady úplně dočista jiný Video Game Championships, poprvé v 5. generaci her, která mimo Japonsko vyšla až v březnu 2011. V roce 2011 je poprvé Video Game Championships hrán se 3 věkovými kategoriemi: do 10 let, 10 až 15 let a nad 15 let, stejně jako v PTCG. V Evropě přibyl Nationals v Itálii. Letos má USA o dost méně pozvánek na Mistrovství světa než dříve a Evropa zase o dost víc (8 v každé ze 3 věkových kategorií v USA i na všech Evropských Nationals). A také přibyl korejský Regionals se 2 pozvánkami na Worlds v každé kategorii. Původně jsem myslel, že Japonsko bude mít příliš velkou výhodu v tom, že tam mají hry Black / White už mnohem déle, ale vzhledem k nedávnému neštěstí byla japonská kvalifikace zrušena. Stejně jako v roce 2009 se bude letos konat mistrovství světa v San Diegu v Californii.
Hráči opět registrují 6 Pokémonů na libovolném levelu s automatickým snížením na lv.50. Tentokrát však mohou vybírat jen z nových Pokémonů v 5. generaci. Zakázaní jsou Pokémoni: Victiny, Reshiram, Zekrom, Kyurem, Keldeo, Meloetta a Genesect. Opět se nesmějí hrát 2 stejní Pokémoni ani 2 stejné předměty. TOPky turnajů se tentokrát hrají přímo s hrami Heart Gold and Soul Silver na NDS, protože Battle Revolution neumožňuje auto level adjusting.
Velkou změnou systému je, že hráči před soubojem a před výběrem 4 Pokémonů z 6 vidí jaké Pokémony má soupeř.
PS: Pokémon Arceus byl vydán až 18.07.2009 a do té doby nebyl oficiální známý. Pravidla ho tedy do té doby v omezení neměla uvedeného jménem, nicméně to bylo ošetřeno tak, že byli povoleni Pokémoni s čísly do 492, zatímco Arceus má číslo 493. Já ho ale do omezení uvádím přímo jménem a nevyjadřuju se k číslům Pokémonů. Také pravidla o zákazu hraní 2 stejných Pokémonů se rozlišuje podle čísel v Pokédexu, není tedy možné hrát 2 formy stejného Pokémona.
PPS: Ten Arceus vydaný v roce 2009 byl event k premiéře 12. Pokémon filmu. Hráč ho dostal rovnou na lv.100, což bylo zajisté populární, ale má to i svou stinnou stránku, nelze na něm totiž provést EV trénink. Proto je hráč odkázán pouze na vitaminy, které nedokáží žádné EV zvýšit na více než 100 (maximum je 255). S příchodem her Black and White se naskytla možnost, jak takového Arceuse plnohodnotně vytrénovat. Na mostech lze totiž najít různá pírka, zvyšující konkrétní EV o 1. Na použití těchto pírek se nevztahuje omezení na 100 EV. Nicméně tato metoda je velice zdlouhavá, protože pro optimální rozdělení EV hráč obvykle potřebuje 304 takových pírek. Pokud ale hráč investuje více než 4 EV do třetí statistiky (použitím vitamínu), pak potřebuje těch pírek méně.
Tahle možnost získání Arceuse na lv.100 je kompletně eventová, není ve hře nijak předem zakódována. Nicméně hry Diamond and Pearl a Platinum obsahují v sobě zakódovanou jinou možnost. Pokud by hráč těchto her získal předmět Azure Flute, objeví se schodiště na vrcholku Spear Pillar, které ho dovede až k Arceusovi. Toho si může chytit na lv.80. Problém je v tom, že tento předmět nebyl nikdy oficiálně vydán. Kdo ví, co s tímhle předmětem Nintendo zamýšlí.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.