Novinky
Prázdninový speciál 1 - o kartách, které nás neopouštějí
Switch, Potion, Poké Ball... Říkají vám tyto karty něco, i když jste se ke karetní hře Pokémon vrátili třeba po 20 letech? Není divu! Existují karty, které poprvé vyšly v roce 1999 ve slavné sadě Base Set a vycházejí i dosud. Dnes se na ně podíváme podrobněji. Příjemné čtení!
Úvod
Vážení čtenáři Pokémon Guru!
Pro prázdninové období jsem si připravil speciální sérii článků, ve které bych chtěl představit různé unikátnosti z karetní hry Pokémon. V dnešním článku se podíváme na trenérské karty, se kterými jsme se poprvé setkali třeba i před více než dvaceti lety, ale do dnešního dne se objevují v nově vyšlých sadách karetní hry Pokémon a tím i v našich balíčcích. Je až s podivem a zároveň důkazem vyrovnanosti karetní hry, že tu kartu, kterou jste třeba drželi jako malí kluci nebo holky, dnes stejně tak hrajete jako tatínkové a maminky. Pojďme tedy zabrousit do všech sad karetní hry Pokémon od roku 1999 (o kterých nedávno vyšel na Pokémon Guru článek) a podívat se na to, co tu s námi je zkrátka pořád. Pro sběratele může být zajímavé, že karty po čase měnily vzhled (často s příchodem nového bloku) a dokonce občas vyjde i speciální (např. zlatá) kopie dané karty. Pojďme na to!
Pokémon karta Poké Ball
A nemohu začít jinou kartou, než tou, jejíž funkci zná nejen každý hráč karetní hry Pokémon, ale také ti, co někdy viděli seriál, hráli hru na gameboyi nebo i jen trochu znají Pokémony. V karetní hře umí Poké Ball následující: hoď si mincí a padne-li panna, najdi si v balíčku Pokémona a dej si ho do ruky. Přiznejme si, takto karta není a ani nikdy nebyla kvůli prvku náhody nejsilnější. Vždy se pro ni našlo mnoho jiných alternativ (výjimky se ale přesto najdou). Proto je pro mě velmi překvapující, že od edice Jungle (1999) – druhé sady karetní hry Pokémon v historii – se v pravidelných intervalech objevil v dalších sadách (naposledy v Champion‘s Path v roce 2020). Sběratelé se nejčastěji poohlížejí po zlaté verzi karty, která vyšla jako promo č. 146 v bloku Sword & Shield (2021).
Karta (Energy) Switch
Přejdeme ke hratelným kartám. Switch – karta s velice jednoduchým efektem, který prohodí Vašeho aktivního Pokémona s jiným ze střídačky. Switch se objevil v úplně první sadě Base Set v roce 1999 a bez jakýchkoli změn v pravidelných intervalech vychází dodnes (zatím naposledy se objevil v sadě Sword & Shield v roce 2020). Mimochodem, vítězný balíček na právě proběhnuvších amerických Internationals obsahoval jednu kopii Switche. Ten úplně nejvzácnější Switch ve zlaté verzi vyšel v Ancient Origins (2015) a v trochu jiném provedení v Sun & Moon (2017).
V závorce nadpisu uvádím Energy Switch. I tato o něco méně známá karta je tu průběžně s námi už neuvěřitelných dvacet let! Dělá totéž, co klasický Switch, akorát místo Pokémona prohodíte základní energetickou kartu a nemusíte využívat aktivního Pokémona. Poprvé jsme se s Energy Switchem mohli setkat v sadě Aquapolis v roce (2002) a naposledy rovněž v Sword & Shield (2020). Energy Switch je především v poslední době velmi oblíben, a to především díky schopnosti Shady Dealings u Drizzile a Inteleona (Sword & Shield), kteří ho balíčku dokážou ve vhodnou dobu najít. Většinou se totiž hraje jako překvapující tech pouze v jedné kopii. Zlatá verze karty Energy Switch vyšla v Roaring Skies (2015).
Pokémon Karta Potion
Potion, podobně jako Switch, vyšel poprvé už v Base Setu (1999). Na této kartě je zajímavé, že s blokem Black & White (2011) změnila efekt, respektive o něco posílila. Z původních dvou žetonů zranění začala léčit 30 zranění, tedy tři žetony zraněn. Vy ale stále můžete hrát i původní Potion, což ostatně platí o všech kartách, jejichž název zůstal stejný. Pouze použijete nejnovější text karty. Potion se hraje spíše výjimečně, například v balíčcích založených na léčení Pokémonů (např. Celebi & Venusaur na dřívějším Standardu). Potion má zatím smůlu v tom, že nevyšel v žádném speciálním provedení. Naposledy vyšel v Champion’s Path (2020).
Pokémon karta Rare Candy
Rare Candy je jedinou kartou z našeho seznamu, kterou ve své době hrály téměř všechny balíčky ve čtyřech kopiích. Cena jedné kopie, ačkoli se vždy jednalo o kartu „jen“ neobvyklou, dosahovala klidně i 200 Kč. Jaká to byla doba? Doba balíčků založených na Pokémonech druhé evoluční fáze – od bloku prvních EX Pokémonů počínaje EX Sandstorm (2003) přes Diamond & Pearl (2007) a Heart Gold & Soul Silver (2010) až do prvních sad Black & White (2011). Poté, ovšem v opačném trendu, přišla úprava karty, podobně jako k tomu došlo u Potionu. Zatímco až do roku 2012 jste mohli díky Rare Candy vyvíjet už v prvním kole hry a Pokémona, kterého jste právě vyložili, od sady Dark Explorers (2012) toto již nebylo možné. Od této chvíle se balíčky založené na Pokémonech druhé evoluční fáze objevovaly mnohem méně často, a to i kvůli silným základním Pokémonům typu EX, Tag Team GX nebo V. Malý comeback karta zažila s blokem Sun & Moon (2017) a evolučními GX Pokémony. Například na mistrovství světa v roce 2017 slavil úspěch v kategorii masters balíček s Gardevoirami GX a třemi Rare Candy. Na speciální Rare Candy narazíte v sadách Plasma Blast (2013) či Guardians Rising (2017). Nejaktuálnější kopii pak hledejte ve zbrusu nové sadě Pokémon GO!
Pokémon karta Copycat
Copycat je jediným supporterem, který se dostal do dnešního výčtu a zároveň jednou z mála karet, která pamatuje ještě původního distributora karetní hry Pokémon Wizards of the Coast. Copycat poprvé vyšla v sadě Expedition (2002) a naposledy v Evolving Skies (2021), kde také narazíte na dvě speciální verze karty. Na třetí narazíte ve starší sadě Celestial Storm (2018). Je to karta, která si až do dnešního dne zachovala totožný efekt: zamícháte si karty na ruce do balíčku a poté si líznete tolik karet, kolik má na ruce soupeř. Zároveň je to karta, kterou, jak se někdy říká, někdo vyhodil oknem a ona se za čas vrátila komínem. Byla totiž poměrně dlouhá období, kdy Copycat nevycházela – např. mezi lety 2006 až 2010, 2010 až 2018 a naposledy 2018 až 2021. Copycat se tu zkrátka vždy na čas objevila, zmizela a pak se nenápadně vrátila spíše na pozadí herní scény.
Pokémon karta Full Heal
Asi nejméně známou kartou v dnešním seznamu je Full Heal, která vyléčí speciální kondice z vašeho aktivního Pokémona. Její neznámost pravděpodobně vychází z toho, že vždy existovaly karty s lepším efektem. Například zmíněný Switch, který prohazovaného Pokémona nejen vyléčí o speciální kondice, ale zároveň v sobě obsahuje samotný efekt prohození. Druhý důvod vidím v tom, že speciální kondice jsou velmi zřídka klíčovou strategií nějakého balíčku, a proto pro jeho zařazení zkrátka není žádný důvod. Zajímavostí je, že karta se v dobách EX a Diamond & Pearl bloků (2003 až 2007) jmenovala Double Full Heal. Je to tím, že v té době existoval i formát „dva na dva“, kdy proti sobě stáli dva a dva hráči. Karta tehdy léčila aktivní Pokémony obou spolupracujících hráčů. Formát se ale nikdy pořádně neuchytil, a to byl i konec Double Full Healu a návrat klasického Full Healu. Podobně jako u Potionu zatím nevyšla žádná speciální verze karty Full Heal.
A to je konec dnešního článku. Máte nějakou oblíbenou kartu, kterou hrajete ve svém balíčku a je třeba několik let stará? Napište komentář pod článkem!
Napočtenou u příštího prázdninového speciálu!
Otakar Bursa
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.