Ostatní
Pokémon Day ve Varšavě 2011
Report z Pokémon dne ve Varšavě 2011
by madvorak (Martin Dvořák)
Ve středu 17.08.2011 jsem se na bulbapedii dočetl o Pokémon dni ve Varšavě, který se měl konat v sobotu 20.08.2011. Jedna z atrakcí na programu bylo rozdávání eventového Celebi. Ten do té doby nebyl nikdy rozdán v kontinentální Evropě. Celebi se rozdával do všech her 4. generace. Ovšem pouze ve hrách Heart Gold a Soul Silver otevíral speciální část příběhu zahrnující cestování v čase. Samotný Celebi byl zvláštní tím, že uměl útok Nasty Plot, který se normálně nemůže naučit, a také držel Jaboca Berry, která se normálně ve hře nenajde.
Kromě Celebi eventu, kreslení Pokémonů a Pokémon testu se měl také hrát turnaj v NDS hrách 4. generace. Zaujalo mě to, protože se mělo jednat o turnaj s podporou Nintenda a očekával jsem tedy, že to bude velkolepé a o mnohem lepší než naše neoficiální české NDS turnaje.
Následující 2 dny jsem nemyslel na nic jiného, než na onu akci. Domlouval jsem se s kamarády na cestu, zařizoval jízdenky a cestovní pojištění, byl si vyměnit peníze a především jsem usilovně přemýšlel nad tím, jaký team Pokémonů si zvolím. Vzhledem k tomu, že jsem měl za 2 dny odjet, mi bylo jasné, že musím stavět na Pokémonech, které už mám, protože si stihnu připravit jen jednoho nového Pokémona.
Pravidla turnaje
Single Battle (zápas 1 proti 1).
Každý hráč si přinese až 6 Pokémonů a 3 Pokémony si vybere pro každý zápas.
Item Clause, Species Clause (zákaz 2 a více stejných Pokémonů a předmětů).
Sleep Clause (není možné uspat více než 1 soupeřova Pokémona).
Zakázaní Pokémoni: Mewtwo, Mew, Lugia, Ho-oh, Celebi, Kyogre, Groudon, Rayquaza, Jirachi, Deoxys, Dialga, Palkia, Giratina, Phione, Manaphy, Darkrai, Shaymin, Arceus.
Bylo v plánu hrát ve 3 skupinách. První měli tvořit hráči her Heart Gold a Soul Silver bez omezení levelu. Tyto hry mají možnost tzv. Flat Battle zajišťující auto level adjusting na level 50.
Druhou skupinou byli hráči her Diamond, Pearl a Platinum bez omezení na level Pokémonů.
Třetí skupina byla pro hráče Diamond, Pearl a Platinum s omezením na level 50.
V každé skupině se mělo hrát vyřazovacím systémem (jednou prohrajete a končíte) a následně se vítězové všech 3 skupin měli utkat ve „finále“, pro které měl být team hráčů her Diamond, Pearl a Platinum přeslán do her Heart Gold a Soul Silver, kde se již hrálo se zarovnáním na level 50.
Rozbor metagame
Ve 4. generaci her není team preview. Díky tomu má smysl se primárně zabývat výběrem 3 Pokémonů, které použiju vždy kromě případů, kdy jsem si předem vyscoutoval soupeřův team.
Latios a Latias budou příšerně hrozně brutálně silní! To jsem si řekl hned, jak jsem si přečetl omezení. Spousta jiných silných legend je zakázána, zatímco tito 2 Pokémoni zakázáni nejsou a není zakázán ani předmět Soul Dew, který pouze těmto 2 Pokémonům zvyšuje Special Attack a Special Defense o 50%. Uvědomil jsem si, že základem dobrého teamu budou dvě věci: (zne)užít jednoho z těchto Pokémonů a připravit si dobrý counter na tyto 2 Pokémony.
Řekl jsem si, že nemá smysl hrát jak Latiase tak Latiose, protože by nemohli oba držet Soul Dew, který je dělá tak dobrými Pokémony. Jak je známo, Latios je útočnější a Latias obrannější. Proto jsem pro Latiase zvažoval obrannější Calm Mind moveset, zatímco jsem pro Latiose vymýšlel něco ofenzivnějšího. Dospěl jsem k následujícím možnostem:
Latias @ Soul Dew: Calm Mind, Recover, Dragon Pulse, Psychic
Latios @ Soul Dew: Dragon Pulse, Draco Meteor, Thunderbolt, Ice Beam / Surf / Shadow Ball
Latios @ Soul Dew: Dragon Dance, Earthquake, Draco Meteor, Thunderbolt
Poukázal bych na poslední uvedený moveset. Vypadá o mnoho hůře než ty klasické, ale je neuvěřitelně zákeřný. Zatímco Latiosova rychlost je normálně lehce nadprůměrná, po použití útoku Dragon Dance, který zvyšuje Attack a Speed o 1 stupeň, se stává rychlejším než naprostá většina soupeřů! Fyzický Earthquake (který vzbuzuje největší rozpačitost ohledně kvality tohoto movesetu) je posilován útokem Dragon Dance a dává dobré typové pokrytí ke speciálnímu Draco Meteor a navíc si zachovává svojí sílu i po snížení Special Attack použitím Draco Meteor.
Jako dobrý counter na Latiose i Latiase se nabízí Scizor, protože má odolnost na oba jejich STAB útoky (což je potřeba, protože je pomalejší) a dovede je OHKO útokem Bug Bite (případně i U-Turn, pokud drží Choice Band). Jeho jedinou slabinou je čtyřnásobná slabost na oheň, která se mu stává osudnou, pokud Latias nebo Latios umí Hidden Power Fire. Scizor je zároveň bezpečný switch-in na oba, pokud neumějí Hidden Power Fire, Thunderbolt ani Surf.
Další counter na Latiose a Latiase je Tyranitar. Útokem Crunch dovede OHKO Latiose a 2HKO Latiase a sám je zníčen 2 (někdy 3) útoky od Latiose a 3 útoky od Latiase (schopností Sand Stream spouští písečnou bouři, která o 50% zvyšuje jeho Special Defense, protože je kamenný). Tyranitar není bezpečný switch-in na Latiose, protože v dalším kole ho může zničít, aniž by Tyranitar stačil zaútočit. Pokud má Tyranitar téměř maximální rychlost, je to bezpečný switch-in na Latiase tak, že po druhém zásahu použije Dragon Dance a v následujícím kole je už rychlejší a OHKO pomocí posíleného Crunch.
Silným ale nejistým counterem je Heracross s předmětem Choice Scarf. Na rozdíl od Scizora a Tyranitara je díky Choice Scarf rychlejší než Latios a Latias. Útokem Megahorn zvládá OHKO Latiose i Latiase. Na rozdíl od útoků Bug Bite, U-Turn a Crunch ovšem nemá přesnost 100%, nýbrž jen 85%. Pokud mine a soupeřův Latios nebo Latias umí Psychic nebo Draco Meteor, nepřežije. Pokud ale Psychic ani Draco Meteor neumí (nebo Draco Meteor mine), má ještě jednu možnost. V tom případě je celková šance na úspěch cca 98%. Heracross je bezepečný switch-in, pokud zrovna Latios nebo Latias nepoužívá Psychic nebo Draco Meteor.
Jako další nebezpečný Pokémon se jevil Wobbuffet, který se normálně v OU nesmí hrát. Jeho schopnost Shadow Tag zakazuje soupeři střídat Pokémony, což je v kombinaci s jeho vysokým HP a útoky Counter, Mirror Coat, Encore a Destiny Bond níčivé.
Nakonec jsem si jako nejlepší counter na Latiose a Latiase vybral Scizora. Hidden Power Fire jsem moc neočekával, protože se obzvláště u legend obtížně získává (s maximální silou a dobrými IV), a navíc se Latios i Latias učí dost jiných silnějších útoků. Navíc Scizor vyhrává nad Wobbuffetem a také Heracrossem a Tyranitarem, které lze očekávat od hráčů, kteří metagame rozebrali podobně jako já.
Ještě bylo třeba počítat s Shedinjou. Když se hraje jen na 3 Pokémony a to navíc bez team preview, často se stává, že soupeř nemá žádný útok, na který by měla Shedinja slabost (a na ostatní je zcela imunní) ani který ji zapálí nebo otráví.
Ve srovnání s normální 4gen OU metagame jsem ještě očekával hodně rychlých fyzických draků (Dragonite, Flygon, Salamence a Garchomp, všichni převážně se Choice Scarf). Naopak jsem očekával minumální využívání entry hazards a obranných taktik na rozdíl od plnohodnotných zápasů se 6 Pokémony.
Team
Latias @ Soul Dew: Calm Mind, Recover, Dragon Pulse, Psychic
Heracross @ Choice Scarf: Megahorn, Close Combat, Stone Edge, Night Slash
Scizor @ Choice Band: Bug Bite, U-Turn, Bullet Punch, Superpower
Rhyperior @ Leftovers: Swords Dance, Earthquake, Stone Edge, Megahorn
Raikou @ Life Orb: Thunderbolt, Aura Sphere, Shadow Ball, Extremespeed
Tyranitar @ Babiri Berry: Dragon Dance, Earthquake, Crunch, Fire Punch
Latiase jsem si chytil a vytrénoval nového v bratrově Soul Silver (z eventu). Sice jsem už jednoho měl, ale ten nebyl dost rychlý. Raikou byl shiny z eventu s nutnou povahou Rash (zvyšující Special Attack na úkor Special Defense), protože by jinak nemohl umět Aura Sphere. Tyranitara mi dal John Beak.
Ještě před cestou jsem zavrhl použití 2 Pokémonů jako horních: Raikou (protože se proti němu může vysetupovat Calm Mind Latias nebo Latios) a Rhyperior (protože bych ho chtěl použít při písečné bouři vyvolané Tyranitarem). Dále jsem určil, že vybraní 3 Pokémoni určitě bude obsahovat Latiase a ten bude navrchu, pokud budu hrát Tyranitara (což vyloučilo i Tyranitara na horní pozici). Dále jsem se rozhodl, že nebudu hrát Rhyperiora bez Tyranitara (a to bude jediný případ kdy nebudu hrát Heracrosse ani Scizora).
S touto šesticí Pokémonů jsem se tedy vydal do Varšavy. Ještě jsem přesně nevěděl, kterou trojici budu používat primárně a také jsem nevěděl, kterého Pokémona budu hrát nahoře. Ve vlaku jsem se rozhodl začínat s Latiasem a dále používat Scizora a Tyranitara.
Cesta
Jel jsem s Elekenem a Tyracrocem. Sešli jsme se na nádraží v Pardubicích. Cesta nebyla moc příjemná, protože jsme jeli v noci z pátku na sobotu do Polska a v noci ze soboty na neděli zpět do ČR. Doufal jsem, že se ve vlaku alespoň trochu vyspím.
Eleken natáčel po cestu tam a po většinu turnaje videoreport. Až ho zpracuje a zveřejní, dám sem link.
Do Varšavy jsme jeli přímým vagonem IC 545 / 406. Z Pardubic jsme vyjížděli v pátek v 21:23. V kupé jsme potkali Rusa, který uměl česky. Byl na služební cestě z Prahy do Varšavy. Jeho úkolem bylo rozšířit do ČR jakési knihkupectví. Hodně se s námi snažil česky bavit a pořád se na něco ptal. Zajímaly ho hlavně pohlavní orgány a sexuální praktiky :). V Bohumíně nás po půlnoci pořád tahali tam a zpátky. Hrozně dlouho to trvalo, což nebylo moc příjemné, protože jak je známo, když je vlak ve stanici, záchodu se nesmí užívati. Už jsme byli v Polsku, když jsem asi ve 3 hodiny ráno konečně usnul. Spal jsem asi do 6. Dozvěděli jsme se, že bude náš příjezd asi hodinu opožděn, což nám díky obrovské časové rezervě nevadilo. Po 8. hodině jsem dojeli do stanice Warszawa Zachodnia. Vypadalo to tam příšerně. I tamější vůně dělala čest svému jménu :).
Z nádraží jsme jeli tramvají. Přestože jsme měli s sebou mapu, museli jsme se asi 10x ptát na cestu. Naštěstí tam všichni kromě důchodců uměli anglicky. Měli jsme v parku najít Pub Merlin a když jsme došli na místo, zjistili jsme, že se to ve skutečnosti jmenuje Pub Marilin. Bylo tam hezké prostředí. Poblíž byl rybník s vodotrysky. Když jsme šli kolem a zafoukal vítr, uviděli jsme krásnou duhu. Naštěstí jsem nebyl unavený.
Turnaj
Když jsme kolem 9. hodiny přišli, na místě byli jen 2 chlapci bez rodičů. Říkali, že nebudou hrát v turnaji, že si jenom šli pro Celebi event (stejně jako Tyracroc). Postupně se trousili další lidé. Na místě panovala příjemná atmosféra. Nikdo neoznačoval uživatele pokročilejších postupů za cheatery a ani se je nesnažil separovat a diskriminovat jako na současných českých NDS turnajích. S několika hráči jsem si dal na zkoušku zápas a všechny jsem vyhrál. Mírně mě zklamala nízká účast. Pro eventy si přišlo asi 40 lidí. Turnaje se zúčastnilo jen 25 hráčů. Z toho 21 hráčů mělo hry Heart Gold a Soul Silver a zbylé dvě skupiny obsadili jen 2 hráči každou.
Když po 12. hodině dorazil organizátor a spustil rozdávání Celebi eventu, stáhl jsem ho hned do čtyř her, jedna z nich patřila bratrovi. Eleken eventového Celebiho už měl výměnou přes WiFi, ale také si nějakého vzal. Tyracroc ho vyzvedával pro dost lidí.
Začala registrace. První se zaregistrovali dva malí chlapci, potom já a po mně Eleken. Když ve 14 hodin začal turnaj a organizátor volal pairingy, nechal nejdříve hrát ty 2 malé chlapce proti sobě a pak spároval mě s Elekenem. Prostě začal číst dvojice hráčů odzhora dolů v pořadí, jak se zaregistrovali! Razantně jsem ho okřikl, on něco zablekotal a odvolal tohle párování. Po několika minutách vyhlásil nové párování.
Další jeho organizační selhání spočívalo v tom, že zapomněl uplatnit bye v 1. kole, takže je pak musel rozdávat po celý turnaj. Člověk se ani pořádně nedozvěděl kolik hráčů je ještě v turnaji a tak. Později jsem si spočítal, že nás bylo se hrami Heart Gold a Soul Silver 21. Po prvním kole nás bylo 11, po druhém kole 6 a po třetím kole 3. Potom přidal vítěze jediného kola z obou zbylých skupin a měli jsme „semifinále“ o 5 lidech. Do „finále“ postoupili 3 hráči. Původně mělo být sice „finále“ o 3 hráčích, ale to měli být vítězové jednotlivých skupin. Prostě chaos.
1. kolo: Pavel Fudima
Aerodactyl, Tyranitar, Metagross
Na začátku udělal chybu: použil EarthQuake na Latiase, což ho asi stálo hru. Na konci hry měl Tyranitara s cca 65% HP po Latiasově Dragon Pulse. Já jsem měl taky Tyranitara s 87,5% HP po vstoupení do arény se Stealth Rock. Přemýšlel jsem, kolik já jemu a on mě udělá útokem Earthquake, abych se rozhodl, jestli mám použít Earthquake nebo Dragon Dance. Nakonec jsem se správně rozhodl pro Earthquake. I když byl rychlejší a použil Earthquake, nezabil mě a já ho pak zabil. Kdybych použil Dragon Dance, dopadlo by to stejně (a ještě bych se vyhnul těm nervum jestli ho zabiju!), ale kdyby Dragon Dance použil také, tak by mě pak zabil jeho Earthquake jak byl rychlejší a měl by už dostatečný Attack, aby mě taky OHKO.
Eleken bohužel prohrál hned v 1. kole proti hráči Michał Keller.
2. kolo: Charles Sogczak
něco, něco, Latios nebo Latias
Moc si toho nepamatuju. Použil jsem několikrát Calm Mind a vyhrál bez ztráty Pokémona.
3. kolo: Klara Popławska (BZW Golem)
Tyranitar, Garchomp, Vaporeon
Na tuhle hru jsem chvíli čekal, protože pouštěla ostatním svoje video výhry ve 2. kole. To mi nevadilo, protože jsem ji lehce vyscoutoval a prohodil podle toho Tyranitara za Raikou.
Začínala s Tyranitarem. Začal jsem stáhnutím Latiase za Scizora :(. Pak nevím co se dělo. Vaporeona i Tyranitara vyřadil můj Raikou. Garchomp mi vyřadil Raikou. Latiasem jsem porazil Garchompa (naštěstí neminul přes Sand Veil).
Po třetím kole byli přidáni 2 hráči se hrami Diamond, Pearl nebo Platinum, kteří měli již svůj team zaslaný do her Heart Gold a Soul Silver. Následovalo „semifinále“, do kterého postoupilo 5 hráčů, mezi nimiž jsem byl i já.
4. kolo: Michał Keller
Metagross, Porygon 2, Dragonite
Video si můžete stáhnout pod číslem 17-11901-60897. Následující část článku rozebírá tento zápas. Doporučuji před čtením shlédnout to video.
Latiase jsem si proti Metagrossovi stáhl na Scizora, protože na oba moje útoky měl odolnost, a Scizora zasáhl Meteor Mash, který mu ubral 29% HP. Zvažoval jsem použít buď Bug Bite nebo U-Turn. Bug Bite byl díky schopnosti Technician silnější. Ovšem U-Turn by mě nechal po zaútočení stáhnout Scizora. Mírně jsem se klonil k tomu, že spíš stáhne, a proto by byl lepší U-Turn. Pak jsem ale pomyslel na to, jaké by mělo následky, kdyby tam Metagrosse nechal a já bych si musel vybrat mezi nasezením Latiase (kterého bych musel zase stáhnout) a Tyranitara. Proto jsem zvolil možnost s lepším scénářem v nejhorším případě, Bug Bite. Michał prohodil Metagrosse za Dragonita a tomu můj Bug Bite i přes jeho odolnost ubral mírně přes polovinu HP. Protože jsem byl pod choice lockem, mohl jsem buď znova použít Bug Bite, nebo se stáhnout. Vybral jsem Bug Bite v domění, že Dragonita vyřadím, což byla chyba. V následujícím kole mě OHKO Fire Punch. Nasadil jsem Latiase. Protože by Dragonite byl rychlejší než Scizor i bez Choice Scarf a Fire Punch by mě zabil i bez Choice Band, nemohl jsem si být jistý tím, jestli je Michał pod choice lockem. Vybral jsem tedy Dragon Pulse, protože bylo jisté, že je buď pomalejší a já ho OHKO, nebo je rychlejší, ale to by musel mít Choice Scarf a udělal by mi minimální zranění Fire Punch. Michał vystřídal Dragonita za Porygona2, Dragon Pulse mu obral mírně přes polovinu HP a po doplnění 1/16 HP předmětem Leftovers mu zůstalo přes polovinu HP. Tak tohodle Pokémona jsem opravdu nečekal, že potkám ve 4. kole! Nebyl jsem schopen určit, jestli by ho v dalším kole Dragon Pulse vyřadil, a spíš jsem si myslel, že ne, tak jsem zvolil Calm Mind, který zaručoval, že ho v dalším kole zabiju a zůstane mi zvýšený Special Attack a Special Defense. Po použití Calm Mind mě zaskočil Thunder Wave. Znovu jsem zvolil Dragon Pulse a doufal jsem, že nebudu fully paralyzed a že Michał nenasadí Metagrosse. Ani jedno z těchto přání se mi ale nevyplnilo. Michał zcela beztrestně poslal Metagrosse do arény. V následujících 2 kolech byl díky mojí paralýze rychlejší a zabil mě, zatímco já jsem mu ubral 40% HP útokem Dragon Pulse. Můj poslední Pokémon byl Tyranitar. Michałovi zbýval Metagross s cca 60% HP, Porygon2 s cca 60% HP a Dragonite s cca 45% HP. Babiri Berry mi zajišťovala přežití jednoho útoku, protože jednorázově snižuje sílu ocelových útoků, na které mám slabost, na polovinu a Earthquake bez STAB není dost silný, aby mě vyřadil. Metagross má sice o 9 vyšší základ v rychlosti, ale byl jsem si téměř jistý, že jsem rychlejší, protože na Metagrossovi se téměř vždy hraje Bullet Punch, rychlý ocelový útok, díky kterému rychlost tolik nepotřebuje. Ten pro mě ovšem představoval problém, protože mě byl schopný po redukovaném Meteor Mash dorazit, aniž bych ho předběhl po použitím Dragon Dance. Předpokládal jsem, že já ho zabiju útokem Earthquake i bez posílení z Dragon Dance. Byl jsem smířen s tím, že mě pak Dragonize zcela jistě zabije, pokud má Choice Band (což jsem stále nevěděl jestli má) a možná i pokud ho nemá, ale lepší možnost nebyla, protože Bullet Punch hrajou prakticky všichni a kdybych použil Dragon Dance, tak by Bullet Punch téměř jistě použil. Zvolil jsem tedy Earthquake a podle očekávání jsem byl rychlejší a také jsem Metagrosse vyřadil. Porygona2 jsem 2HKO pomocí Crunch, zatímco mě paralyzoval pomocí Thunder Wave. Ještě jsem dostal 2 zásahy útokem Ice Beam, protože jsem byl zase fully paralyzed. Nasadil Dragonite. Ten mě zabil pomocí Outrage (takže měl Choice Band).
Výsledky
1. Michał Keller
2. Aleksandra Ćwikiel (Redtype)
3. Tadeusz Szuba
4. Martin Dvořák (madvorak)
Po turnaji
Následoval znalostní test o Pokémonech. Jak jsem se ujistil už předem, měli připravenou i anglickou verzi. Ta byla ovšem nekvalitní. Číslování otázek neopovídalo záznamovému archu, který odpovídal polské verzi. To jsme vyřešili jistým posunutím, které jsme tam pak všichni Češi označili. Také jejich angličtině bylo špatně rozumět. Spousta otázek tam byla ručně přeškrtaná a opravená. Některé otázky nebyly jednoznačné. Na internetu jsem se pak dozvěděl, že jsem ve znalostním testu obstál na 4. místě z 29. To mě potěšilo. Z 50 otázek jsem odpověděl 24 správně. Divím se, že jen 3 účastníci byli lepší.
Před odchodem jsme si chtěli zahrát s Elekenem Multi Battle proti nějakým místním hráčům. Narazili jsme ovšem na problém, že Multi Battle nelze hrát s Flat Battle pravidly, a museli to kvůli různosti levelů vypnout.
Dále jsme natočili krátký rozhovor s hráčkami Aleksandra Ćwikiel (Redtype) a Klara Popławska (BZW Golem), který by se měl objevit v Elekenově videoreportu. Vítěz Michał Keller, který nás oba porazil, nám bohužel utekl.
Po turnaj nás jedna velice milá maminka, co uměla dobře anglicky, rychle provedla po památkách v centru Varšavy místo čekání na vlak. Viděli jsme Královský hrad, Palác kultury, Velké divadlo, Mořskou pannu, Varšavskou univerzitu, Fakultu ekonomie, Dětskou nemocnici, sochy z povstání, Nowy Świat a Prezidentský palác. Za případné zeměpisné a gramatické chyby se omlouvám.
Před McDonalds u nádraží se Eleken dostal do konfliktu s místním ožralou. Nic se Elekenovi naštěstí nestalo. Cesta domů byla ještě otravnější než ta předchozí.
Shrnutí
Plusy:
Celebi event
soutěžení ve hrách 4. generace
moje umístění
rychlá procházka po Varšavě
Mínusy:
dlouhá cesta
velmi špatná organizace
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.