Pro začátečníky
Jak se hrají karty Pokémon?
Základní principy karetní hry Pokémon a systém hry
Nyní se podíváme co se za takovou sběratelskou karetní hrou Pokemon skrývá, aneb hurá s nosem pod pokličku. Existuje několik pravidel, které má většina sběratelských karetních her stejných. Klasickým příkladem je začínat s určitým počtem karet na začátku hry a nebo kolový průběh hraní, či pravidlo líznutí nové karty vždy na začátku kola. Ano takto začíná i Pokémon a to zamícháním balíčku a líznutím 7 počátečních karet. Mezi těmito sedmi kartami musíte nalézt alespoň jednoho základního Pokémona. Aha vy nevíte co to základní Pokémon je? Tak začneme ještě více od okraje.
V Pokémonu existují dohromady 3 druhy karet. Prvním z nich jsou samozřejmě Pokémoni, bez kterých by se hra nedala hrát. Máme zde základní Pokémony a specialitou této hry je možnost jejich evoluce, čili přeměnu základních Pokémonů na vyšší evoluční stádia, která jsou pak schopnější a šikovnější. To se dělá jednoduchým překrytím karty základního Pokémona kartou evoluční. Pokémoni mohou využívat své síly a útoky, které mají natištěné na své kartě či na kartách k nim přiřazeným.
Druhým typem karet jsou karty trenérské, které různým způsobem podporují celou vaši bitevní strategii. Rozdělují se na karty stadionu, což je karta platná pro oba hráče a znázorňuje lokaci na které Pokémoni soupeří. Má rovněž své charakteristické vlastnosti, takže si každý hráč do svého balíčku vybírá ty stadiony, které se mu hodí. Dalším typem trenérských karet jsou obyčejné trenérské karty, kterých můžete za kolo zahrát kolik jen máte na ruce. Těmi většinou nějak zasahujete do bojového pole, či hledáte vámi potřebné karty a pomáháte tak v celkovém vývoji situace a strháváte ji ve svůj prospěch. Posledním druhem trenérských karet jsou Supporter karty, které mají stejnou funkci jako karty trenérské, jen jsou o něco silnější a schopnější. Jejich nevýhodou je možnost zahrání pouze jedné Supporter karty za kolo.
Posledním typem karet jsou Energie, kdy rozlišujeme 9 druhů, které jsou stejné jako základní typy Pokémonů: Travní, Vodní, Ohnivé, Bojové, Bleskové, Psychické, Temné, Kovové a Bezbarvé. Některé tyto karty, potom krom produkce energie, mohou mít speciální vlastnosti a stávají se tak energetickými kartami speciálními.
Čili teď již víme co to základní Pokémon je a tak ho směle najdeme v počátečních sedmi kartách a jednoho z nich položíme do aktivní útočné pozice a ostatní schováme na lavičku za něj připravené k boji. Následně vyskládáme vedle balíčku 6 karet odměn. První začíná hráč, který hodí na kostce větší hodnotu, či ten který po hodu mincí trefí padlou stranu. Začíná tak první kolo a hráč si lízne kartu. Během tohoto kola můžete ovšem pouze šachovat s Pokémony a přiložit jednu energii. Trenérské karty musíte nechat na pokoji. Můžete tak vykládat Pokémony na lavičku a využívat jejich síly. Konečným krokem kola je útok, kdy zvolíte jeden z útoků Pokémona a zaútočíte. Během vašeho i soupeřova prvního kola je zakázáno vyvíjet své Pokémony. Následuje kolo soupeře, které probíhá úplně stejně jen s tím rozdílem, že může zahrát libovolný počet obyčejných trenérských karet, jednoho supportera a jeden stadion.
Takto tedy bojujete a útočíte na své Pokémony dokud jeden z hráčů nevyhraje. Výherními podmínkami jsou za prvé vybrání všech karet odměn, kdy získáváte vždy jednu za vyřazeného soupeřova Pokémona. Druhou podmínkou je dolízání herního balíčku soupeře a poslední výherní podmínkou je vyřazení všech oponentových Pokémonů jak v aktivní pozici tak na lavičce.
Co se týče rad ke strategickému sestavování balíčku, je nutno se opírat o určité mantinele. Tím nejdůležitějším je pravidlo, že je možno hrát pouze 4 kopie každé karty, krom základních energií a to, že balíček může mít přesně 60 karet a to ani o kartu méně či více. Tudíž při třech druzích karet laika ihned napadne takováto skladba balíčku: 20 Pokémonů, 20 Trenérských karet a 20 Energií. Praxe je ovšem jiná. Základem každého balíčku je mít na stole určitou kombinaci karet, která je co nejvíce výherní. Důležitá je v tomto rychlost a přesnost a docílení tohoto stavu není jednoduché. Musíte se totiž mezitím bránit soupeřovým útokům a pokusům o narušení vašich hladkých kroků za vítězstvím. Tato kombinace nesmí být příliš složitá, aby jste ji na stůl dostali včas a ani příliš jednoduchá, aby Vám ji oponent lehko nezničil.
Již toto zjištění Vám napoví, že je potřeba hrát vyšší počet trenérských karet. Jejich počet se doporučuje kolem 25-ti karet. Váš aktivní Pokémon má své nejlepší útoky v průměru za 3 energie, a tak pokud chcete efektivně co nejrychleji útočit potřebujete v balíku najít pouze tyto 3 kousky. Tudíž se doporučuje v balíčku hrát maximálně 15 energií, pokud strategie nevyžaduje jinak. Zbývá tedy počet Pokémonů, který se pohybuje balík od balíku. Dosahuje počtu tak dvaceti a pokud jich budete potřebovat méně, tak doporučuji měnit je za trenérské karty, které urychlí Váš proces hledání těch pravých.
Jakou strategii zvolíte pak záleží čistě na Vás a na Pokémonech, které vyberete. Hodně laicky je lze rozdělit do dvou druhů: rychlé a strategické. Rychlé balíčky nevyužívají mnoho kombinací a využívají rychle nasazenou sílu. Oproti nim existují balíčky strategické, které své plné síly nabývají až v pozdějších kolech a mezitím se brání útokům oponenta. Pokud by jste chtěli nastínit některé další varianty strategií, tak je lze založit na prostém útoku, využití silného útoku, využití kombinace speciálních kondic, lokaci aktivního Pokémona oponenta, útoku na soupeřovu lavičku, zahazování karet z ruky protihráče, či na diskardaci karet oponentova balíčku. Všechny tyto strategie vedou k zisku některé výherní podmínky a mnohé balíčky je rovněž různě kombinují. Nic Vám ovšem nebrání v tom přijít s nějakou úplně novou revoluční strategií.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.