Pro začátečníky
Rady pro začínající turnajové hráče karetní hry Pokémon
Důležitou součástí karetní hry Pokémon je kompetitivní hraní na turnajích, kde se potkávají hráči z různých koutů republiky. Hrát Pokémon turnaje byla vždy velká zábava, ale do začátku to chce více přípravy, než jen znalost základních pravidel hry. V tomto článku se společně podíváme na všechny užitečné rady, které se budou hodit všem začínajícím turnajovým hráčům.
Foto: The Pokémon Company International
Úvod pro turnajové hraní karetní hry Pokémon
Zdravím všechny čtenáře Pokemon-Guru u mého dalšího článku! Poslední dobou si často všímám, že se u nás stále více sběratelů Pokémon karet stává turnajovými hráči, takže jsem se rozhodl sepsat pár základních rad, které pomůžou v začátcích všem, co již začli nebo plánují začít kompetitivně hrát.
V tomto článku se společně podíváme na to, co vlastně turnaje karetní hry Pokémon obnaší, jak se hrají a jaké věci je dobré znát, než půjdete na úplně první Pokémon turnaj. Hned na úvod bych rád uvedl, že na všech turnajích se předpokládá znalost základních pravidel karetní hry Pokémon. Není dobré se se hrou seznamovat za pochodu na turnaji, takže pokud teprve chcete Pokémony začít hrát, doporučím vám nejdříve si projít minulý článek zde.
V každém případě by bylo dobré vysvětlit, co jsou vlastně Pokémon TCG turnaje? Jedná se o kompetitivní stránku hry, kdy se po celém světě pořádají oficiální setkání, na kterých se hráči společně sejdou a zahrají si karetní hru Pokémon dle předem stanoveného formátu. Některé turnaje mohou vyžadovat předregistraci nebo zakoupení vstupenky. Záleží vždy na velikosti a typu turnaje. Na těch nejzákladnější turnajích, které by měli začínající hráči navštěvovat, se většinou předregistrace nevyžaduje.
Kompletní rozpis nejbližších turnajů najdete vždy v našem kalendáři zde.
Jak se hrají Pokémon turnaje?
Předpokládám, že tento článek budou vyhledávat ti, kteří ještě nikdy na žádném turnaji nebyli, tudíž se pokusím vysvětlit, jak celý turnaj probíhá. Každý turnaj (oficiální i komunitní) by měl být zavčas veřejně ohlášen. Oficiální turnaje lze dopátrat v Event Locatoru na Pokemon.com, avšak většina heren a klubů udává datum a informace nadcházejících turnajů také na Facebook skupinu Pokémon CZ & SK.
Je vždy velmi důležité si zjistit, o jaký turnaj půjde. V karetní hře Pokémon totiž existuje více typů turnajů. Mezi ty nejčastější patří League Challenge, League Cup a Pre-release. O těchto formátech jste zajisté už někdy slyšeli. Dost často se o nich mluví na Ligovém hraní, což je nejzákladnější formát společného hraní Pokémon karet. Ligová hraní jsou vždy pořádána oficiální ligou pro danou hernu nebo obchod a jedná se o společná hraní, kde hráči testují balíčky, vyměňují potřebné karty a domlouvají další turnaje.
Všem hráčům, kteří se chtějí zúčastnit oficiálního Pokémon TCG turnaje, doporučuji navštívit turnaj League Challenge ve formátu Standard, což znamená, že nebudete zahlceni spoustou neznámých karet a nemusíte se bát, že by nějaká z vašich karet byla zakázána, jelikož ve Standard formátu žádné zakázané karty nejsou. Ale jestli někdy půjdete na Expanded turnaj, ujistěte se, že váš balíček neobsahuje Banned karty. Přehledný seznam aktuálně zakázaných karet zde. Všechny formáty karetní hry Pokémon naleznete zde.
Teď se pokusím jasně shrnout samotný průběh Pokémon turnaje. Na místě je zapotřebí se vždy nechat zapsat u organizátora, že budete hrát, což obnáší 3 kroky: Zaplatit vstupné, ukázat Pop ID a odevzdat Deck List. Pop ID je vaše identifikační číslo hráče, které je spojené s vaším účtem na Pokemon.com. Pokud ještě žádné nemáte, můžete na místě požádat o založení. Na každém oficiálním turnaji, kromě Pre-releasu, je potřeba odevzdat váš seznam karet, který hrajete v balíčku. Šablonu pro napsání Deck Listů naleznete zde a pokud budete mít problém se sepsáním všech karet, můžete požádat organizátora nebo judge o pomoc.
Před začátkem prvního kola jsou všichni hráči rozděleni do tří věkových kategorií: Masters, Seniors a Juniors. Do kategorie vás automaticky zařadí turnajový systém, protože vaše Pop ID zahranuje i váš rok narození. Počet kol závisí na účasti hráčů. Každé kolo se pak hraje BO3 (na 2 vítězné hry), takže pokud poprvé prohrajete, nezoufejte a jděte na druhou hru. Pokud se vám podaří zúčastnit se turnaje League Cup, je možné, že se bude hrát na konci turnaje i tzv. Topka, kdy se proti sobě utkají nejlepší hráči ještě jednou, aby se rozhodlo, kdo je vítězem. Na konci turnaje jsou vždy vyhlášeni vítěžové a rozdány ceny. Oficiální konec turnaje je vždy judgem oznámen.
Turnajová pravidla
V této sekci bych rád všechny začínající turnajové hráče upozornil, že každý turnaj má také svá striktní pravidla. Nejedná se o pouhé přátelské hraní Pokémon karet, ale o oficiální hodnocený turnaj, který má přesně daný systém. To znamená, že si musíte při hře hlídat všechny herní úkony, aby postupovaly tak, jak mají. Nehlídáte pouze vaši část hry, ale musíte zároveň hlídat i soupeře, protože jakmile zpozorujete nesprávné zahrání nějakého tahu, musíte zavolat judge (rozhodčí), který již danou situaci vyřeší. Za každý tah, který se neodehraje správně, může hráč od judge obdržet sankci. Někdy se jedná o pouhé varování, jindy o ztrátu karet odměn a při nejhorším scénáři, pokud se hráč dopustí porušení komunitních zásad, může být i diskvalifikován.
Nutno podotknout, že každý turnajový formát může mít odlišnou přísnost pravidel, avšak vždy záleží na posouzení judge, který vždy bude posuzovat nejvíce spravedlivě, takže se nemusíte bát, že na vás bude kdokoliv zbytečně přísný.
Začátečníkům vždy doporučuji, aby si při hře hlídali ty nejzákladnější věci jako například dobrá znalost efektů karet v balíčku, nezapomenout před začátkem prvního tahu dát karty odměn nebo nezapomenout si líznout kartu na začátku tahu. Zároveň bych všem začátečníkům doporučil, že pokud budou potřebovat na turnaji s čímkoliv pomoci, nemusí se bát oslovit judge nebo organizátora, jelikož každá situace se dá vyřešit 😊.
Doporučené příslušenství
Na tuto část se ptá také dost hráčů a to podstatné zmíním hned. Pro turnajové hraní stačí základní příslušentví, které najdete v jakémkoliv PCD produktu. Jedná se o žetony zranění, otravy, popálení a GX útoku. V každém základním PCD naleznete také herní podložku, kde máte vyhraničené zóny herní plochy a vypsány efekty speciálních kondic. Předpokládám, že se startovním PCD začínal každý, takže podstatné příslušenství pro hraní bude mít každý. Pokud omylem žetony zapomenete, můžete si půjčit u ostatních hráčů nebo si napsat vlastní žetony na papír.
Dalším doporučovaným příslušenstvím jsou obaly na karty. Když budete mít váš herní balíček v obalech na Pokémony, zajistíte, že se karty při hraní nepoškodí a zároveň se vám bude herní Deck lépe míchat. Pokud nevíte, jaké obaly pořídit, doporučím Martinův článek z minule zde.
Mezi hráči jsou také hodně oblíbené krabičky na herní balíček a herní podložky. Pokud zavítáte na nějaký turnaj, určitě se s podobným příslušenstvím setkáte. Nejedná se o povinnou součást hry, ale hraje se s nimi o dost lépe. Pokud toužíte po nějaké sadě, ve které by bylo všechno turnajové příslušenství, doporučím vám produkt Elite Trainer Box, ve kterém naleznete vše, co se bude začínajícímu hráči Pokémon turnajů hodit.
Jaký herní balíček je nejlepší na turnaje?
O herních balíčcích máme na Pokemon-Guru momentálně dva přehledné tutorial články. První článek je mířen na úplné začátečníky, ve kterém se snažím vysvětlit hráčům, jak postupovat při tvorbě úplně prvního Decku. Druhý článek je mířen pokročilejším hráčům a dozvíte se v něm nějaké základní kompetitivní mechaniky, které jsou hodně odlíbené u většiny hráčů.
V každém případě nejde jen tak říci, že by existoval nějaký univerzálně nejlepší turnajový balíček. Každý hráč vám doporučí, abyste pro začátek hráli ten balíček, který vás bude nejvíce bavit, protože si tak základy hry nejlépe potrénujete. Mimo to se většině začátečníků doporučuje koupit nějaký Theme Deck a ten vylepšovat do lepší kompetitivní podoby. Dobrým příkladem je PCD z edice Unified Minds s názvem Laser Focus, ve kterém najdete pár kompetitivně použitelných karet jako například Malamaři nebo Mysterious Treasure.
Pokud se chcete rovnou vrhnout po hlavě do kompetitivních Meta balíčků, můžete si ty nejlepší najít na webu https://limitlesstcg.com/, kde si můžete přímo vytisknout Proxy karty, se kterými můžete testovat, než se vám podaří celý Deck sehnat.
Pro první návštěvu turnaje bych úplně nejlépe vhodný balíček neřešil. V každém případě si stejně každý hráč poskládá to, co mu nejvíce vyhovuje a pokud vás baví zábavné formáty, tak vyzkoušejte turnaje typu Pre-release nebo Booster draft.
Kam chodit na turnaje?
V Česku i na Slovensku je dost míst, kde se pořádá oficiální Pokémon TCG liga. V tuhle chvíli je pro vás podstatné si zjistit, zda se nějaká liga neorganizuje přímo ve vašem okolí. Doporučím vám můj minulý článek, kde jsem vypsal detailně všechna místa, kde je možné Pokémony hrát.
Zmínil jsem tam adresy všech oficiálních i komunitních heren a klubů, takže se stačí podívat, které místo je vám nejblíže a udělat si někdy Pokémon výlet. Cestování je nezbytnou součástí kompetitivního hraní Pokémon TCG, jelikož všichni hráči, kterým se v kartách daří, velmi často objíždí většinu League Cupů, protože se to vyplatí.
Každý turnajový formát má vlastní bodové hodnocení. U nás nejvíce bodů můžete získat na League Cupu, každopádně nedávno se konalo například Regionals v Kolíně nad Rýnem, což byl poněkud větší turnaj s větším bodovým hodnocením.
Ti nejlepší hráči ze všech pak na konci turnajové sezóny v červenci obdrží oficiální pozvánku od Pokemon Company na Mistrovství Světa, kde se sjedou hráči z celého světa, aby se utkali o titul Mistra světa v karetní hře Pokémon. Jedná se vždy o velmi parádní podívanou.
Závěr
Článek slouží jako přehledný úvod pro všechny začínající turnajové hráče, který by měl v první řadě sloužit jako rozcestník pro všechny zajímavé články, které na webu Pokemon-Guru naleznete.
Určitě časem budeme přidávat i další zajímavé články, které pomůžou začínajícím hráčům se do karetní hry Pokémon lépe dostat. Pokud budete mít jakékoliv doplňující otázky ke článku, určitě se zeptejte dole v komentářích nebo na našem fóru.
Autor článku: Jarek "Syndagone" Havelka
Korektura: Shailynn
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.